Kaza Geliyorum demez


Sevilen sunucu Zahide Yetiş ve Op. Dr. Aytuğ Kolankaya’nın sunduğu Kanal D’ nin sevilen sağlık programı  Doktorumda  bugün “Kazalar ve Omurga Yaralanmaları” ile “Baş Ağrısının 5 Önemli Nedeni  ayrıyetten  Tedavisi” ele alındı…
Her gün yaklaşık 600 trafik kazasının olduğu ülkemizde ortalama her yıl binlerce kişi ölüyor ve yüz  bin kişi de yaralanmaktadır.  
Kazaların oluşmasında en önemli etmenin insan olduğunu açıklayan Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Ali Şehirlioğlu bu konuyu çeşitli örneklerle Doktorum’da gözler önüne serdi. Programın ikinci konuğu olan Fizyoterapi Uzmanı Prof. Dr. Volga Bayrakçı Tunay ise kaza sonrasında fizik tedavinin nasıl olması gerektiğini Doktorum izleyicilerine çeşitli canlandırmalarla sundu.Prof. Dr. Ali Şehirlioğlu en başında arabaya binerken lastiklerin kontrolünü, bindikten sonrada emniyet kemerini takmalarını, aynaları ve oturdukları koltukları kontrolünün dikkatine önem verilmesini söyledi. Araba kullanırken çok dikkatli olmanız gerektiğini, dalgın olmamanız gerektiğini, hiç birşeyi kafanıza takmadan araç kullanmanızı ve en önemlisi telefonla konuşmakta çok zararlı olduğunu belirtti. Arkasından Prof. Dr. Ali Şehirlioğlu arabada en gerekli olan acil yardım çantasının arabanın bagajında değil arabanın içinde olması gerektiğini belirtti.