KEDİOTU (VALERIANA OFFICINALIS) HAKKINDA BİLGİ


KEDİOTU (Valeriana officinalis) HAKKINDA BİLGİ NEDİR, KEDİOTU (Valeriana officinalis) HAKKINDA BİLGİ ANLAMI, KEDİOTU (Valeriana officinalis) HAKKINDA BİLGİ HAKKINDA BİLGİ, KEDİOTU (Valeriana officinalis) HAKKINDA BİLGİ DERS NOTU, KEDİOTU (Valeriana officinalis) HAKKINDA BİLGİ ÖDEVİ sayfanın konularıdır.

Alm. Baldrian (m), Fr. Valériane (f), İng. Valerian. Familyası: Kediotugiller (Valerianacea) Türkiye’de yetiştiği yerler: Marmara, Orta ve Kuzey Doğu Anadolu bölgesi.

Mayıs ve ağustos ayları arasında beyaz ve pembe renkli çiçekler açan 60-150 cm boylarında, nemli yerlerde yetişen çok yıllık otsu bir bitki. Gövdeleri silindir şeklinde olup, içi boş ve üzerleri çizgilidir. Yapraklar karşılıklı ve kısa saplıdır. Çiçekler dalların uçlarında şemsiyemsi durumlar meydana getirirler. Çanak yaprakları tüysü, taç yaprakları ise tübsüdür.

Kullanıldığı yerler: Bitkinin kullanılan kısımları kökleridir. Kediotu kökü olarak tanınır. Özel bir kokusu ve bileşiminde valerian asidi esterleri vardır. Eskiden çayı yara tedâvisinde kullanılırdı. Sinirleri teskin edici, yatıştırıcı etkisinden dolayı önemlidir. Histeri ve nevrasteniye iyi gelir. Kediotu kökünden kediotu esansı elde edilir. Galenik preparatların terkibine girer. Fazla miktarda alınması başağrısı, halsizlik ve hazımsızlığa sebep olur.

Memleketimizde 10 kadar türü bulunmaktadır.

Kaynak Rehber Ansiklopedisi