KENGER OTU (GUNDELIA TOURNEFORTII) HAKKINDA BİLGİ


KENGER OTU (Gundelia tournefortii) HAKKINDA BİLGİ NEDİR, KENGER OTU (Gundelia tournefortii) HAKKINDA BİLGİ ANLAMI, KENGER OTU (Gundelia tournefortii) HAKKINDA BİLGİ HAKKINDA BİLGİ, KENGER OTU (Gundelia tournefortii) HAKKINDA BİLGİ DERS NOTU, KENGER OTU (Gundelia tournefortii) HAKKINDA BİLGİ ÖDEVİ sayfanın konularıdır.

Alm. Distel (f), Fr. Cardon (m), İng. Cardoon. Familyası: Bileşikgiller (Compositae), Türkiye’de yetiştiği yerler: Orta, Doğu, Güneydoğu Anadolu ve Akdeniz bölgesi.

Nisan-mayıs aylarında çiçek açan, 40-50 cm yüksekliğinde, tüylü çok yıllık, sütlü, dikenli ve otsu bir bitki. Gövdeleri basit veya az dallı, kısa ve kalındır. Yapraklar derimsi, damarlı beyazımsı tüylü, gövdedekiler sapsızdır. Çiçek durumu küreye benzer bir baş şeklindedir. Çiçekler morumsu-kırmızı renklidir. Baş kısmı olgunlukta sarımsı-yeşil renk alır ve dikenler hariç 1 cm kadar uzunlukta olup serttir.

Kullanıldığı yerler: Gövdenin kesilmesi ile çıkan sütten kenger sakızı hazırlanır. Akdeniz bölgesinde olgunlaşan başlar kavrulup öğütülerek kenger kahvesi yapılır.

Kaynak Rehber Ansiklopedisi