KEYNES, JOHN MAYNARD HAKKINDA BİLGİ


KEYNES, John Maynard HAKKINDA BİLGİ NEDİR, KEYNES, John Maynard HAKKINDA BİLGİ ANLAMI, KEYNES, John Maynard HAKKINDA BİLGİ HAKKINDA BİLGİ, KEYNES, John Maynard HAKKINDA BİLGİ DERS NOTU, KEYNES, John Maynard HAKKINDA BİLGİ ÖDEVİ sayfanın konularıdır.

İngiliz iktisatçı. 1883’te Cambridge’te doğdu. Babası John Neville Keynes de bir iktisatçıydı. Eton Kolejinde ve King’s College Cambridge’te okudu. Matematikte okulun başarılı öğrencilerindendi. Üniversiteyi bitirdikten sonra bir yıl Alfred Marshall ve A.C. Pigou’nun yanında çalıştı. Sonra ihtimaller teorisine yöneldi. Bu konuda bir tez yazdı ve bunun sonucu burs kazandı. Birinci Dünyâ Savaşından sonra Maliye Bakanlığında çalıştı.

Keynes, 1936’da Para, Fâiz ve İstihdâmın Genel Teorisi adlı kitabıyla iktisat ilminde, klâsik düşünce sisteminin eksikliklerini giderecek politikalar teklif etti. Batılı sanâyileşmiş ülkelerin iktisadî krizden ancak devletin mâlî müdâhalesi ile kurtulabileceğini açıkladı ve bunun vâsıtalarını ortaya koydu. Bu fikirleri uzun yıllar iktisat politikalarına yön verdi. Keynes, 1946’da Sussex’te öldü.

Kaynak Rehber Ansiklopedisi