KILAVUZBALIĞI (NAUCRATES DUCTOR) HAKKINDA BİLGİ


KILAVUZBALIĞI (Naucrates ductor) HAKKINDA BİLGİ NEDİR, KILAVUZBALIĞI (Naucrates ductor) HAKKINDA BİLGİ ANLAMI, KILAVUZBALIĞI (Naucrates ductor) HAKKINDA BİLGİ HAKKINDA BİLGİ, KILAVUZBALIĞI (Naucrates ductor) HAKKINDA BİLGİ DERS NOTU, KILAVUZBALIĞI (Naucrates ductor) HAKKINDA BİLGİ ÖDEVİ sayfanın konularıdır.

Alm. Lotsenfisch, Fr. Pilote, fangre, İng. Pilot fish. Familyası: Uskumrugiller (Scombridae), Yaşadığı yerler: Sıcak ve ılık denizlerde. Özellikleri: 30-60 cm uzunlukta, çoğunlukla gemileri tâkip eden ve köpekbalıklarının önünde yüzen etçil bir balık. Çeşitleri: Bilinen tek türdür.

Uskumrugiller âilesinden, dünyânın bütün tropikal ve ılık denizlerinde yaşayan etçil bir balık. Çoğunlukla 40-50 cm boyundadır. Mavimtrak boz renkli vücutları, beş adet enine koyu mavi çizgilerle süslüdür. “Malta palamudu” da denir. Köpek balıklarının parçaladığı avlardan hisse almak maksadıyla köpek balıklarının önünde ve altında yüzerler. Gemilerden atılan çöpler arasında yiyecek bulmak için gemileri tâkip ederler. Türk sularında fazla rastlanmaz. Bâzan gemilerin ardından Boğaziçi’ne kadar gelenleri olur. Yavruları, yüzer yosunların ve deniz analarının yakıcı kolları arasında gizlenir.

Çoğunlukla gemileri tâkip eden köpek balıklarının önünden yüzdükleri için bu adı almıştır. Eski çağlarda gemi ve köpekbalıklarının önünden yol gösterdiklerine inanılırdı. Eti makbuldür.

Kaynak Rehber Ansiklopedisi