KILIÇOTU (HYPERICUM PERFORATUM) HAKKINDA BİLGİ


KILIÇOTU (Hypericum perforatum) HAKKINDA BİLGİ NEDİR, KILIÇOTU (Hypericum perforatum) HAKKINDA BİLGİ ANLAMI, KILIÇOTU (Hypericum perforatum) HAKKINDA BİLGİ HAKKINDA BİLGİ, KILIÇOTU (Hypericum perforatum) HAKKINDA BİLGİ DERS NOTU, KILIÇOTU (Hypericum perforatum) HAKKINDA BİLGİ ÖDEVİ sayfanın konularıdır.

Alm. Tüpfelhartheu (n), Fr. Centaurée (f), İng. Yellow centaury. Familyası: Kantarongiller (Guttiferae), Türkiye’de yetiştiği yerler: Anadolu.

Mayıs-eylül ayları arasında parlak sarı renkli çiçekler açan, 20-80 cm boyunda, çok yıllık, otsu bir bitki. Kurak yerlerde, yol kenarlarında rastlanır. Sarı kantaron veya koyunkıran olarak da bilinir. Gövdeleri dik, dallar karşılıklı, yapraklar sapsızdır. Yapraklar üzerinde noktacıklar hâlinde uçucu yağ taşıyan salgı bezleri bulunur. Çiçekler, dalların ucundadır. Çanak ve taç yapraklar üzerinde de siyah salgı bezleri bulunur.

Kullanıldığı yerler: Çiçekli dallar toplanır, demet yapılır, gölgede kurutulur. Uçucu yağ, tanen, acı maddeler, zamk, reçine ve boya maddeleri taşır. Boya maddelerinden sarı renkli hiperin, kırmızı renkli liperisin vardır. Çayı (% 1-2’lik) yatıştırıcı, göğüs yumuşatıcı, iştah açıcı, idrar ve balgam söktürücü olarak kullanılır. Zeytinyağında bir süre bırakılırsa, bu karışım halk arasında yaraları tedâvide kullanılır. Bitki, hayvanlar için zehirlidir.

Kaynak Rehber Ansiklopedisi