KİMYON (CUMINUM CYMINUM) HAKKINDA BİLGİ


KİMYON (Cuminum cyminum) HAKKINDA BİLGİ NEDİR, KİMYON (Cuminum cyminum) HAKKINDA BİLGİ ANLAMI, KİMYON (Cuminum cyminum) HAKKINDA BİLGİ HAKKINDA BİLGİ, KİMYON (Cuminum cyminum) HAKKINDA BİLGİ DERS NOTU, KİMYON (Cuminum cyminum) HAKKINDA BİLGİ ÖDEVİ sayfanın konularıdır.

Alm. Kreuzkümmel (m), Fr. Cumin (m), İng. Cumin. Familyası: Maydonozgiller (Umbelliferae). Türkiye’de yetiştiği yerler: Ege ve Karadeniz bölgesinde kültür olarak yetiştirilir.

Mayıs-haziran ayları arasında, beyaz ve pembemsi renkli çiçekler açan, 40-60 cm boyunda, bir yıllık otsu bir bitki. Gövdeleri dik, üstte dallanır. Yaprakları iplik gibi parçalı ve tüysüzdür. Çiçekler şemsiye durumunda toplanmışlardır. Şemsiye, 3-5 saplıdır. Çiçekler beyaz veya pembe renklidir. Meyve; köşeli, oval şekilli, 4-5 mm boyundadır. Temmuzda meyveler olgunlaşır. Özel kokuludur. Vatanı Mısır’dır. Daha çok yetiştirilen bir kültür bitkisidir.

Kullanıldığı yerler: Meyveleri sâbit ve uçucu yağ, tanen ve reçine taşımaktadır. Midevî, gaz giderici, terletici olarak kullanılır. Aynı zamanda çok kullanılan bir baharattır.

Kaynak Rehber Ansiklopedisi