Kimyonun Sağlığa Yararları Faydaları


2 Kimyon mutfaklarda çok yaygın olarak kullanılmasına rağmen eski çağlardan itibaren alternatif tıp da hastalıkların tedavi edilmesinde de kullanılmıştır. Mükemmel bir demir deposu olan kimyon anemi hastalığına neden olan unsurların ortadan kalkmasında önemli bir rol oynar. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve anti kanserojen maddeler içererek kanser hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.

Yukarıda belirttiğimiz gibi 100’eyakın kimyasal bileşen içeren kimyon eski Mısır, Roma ve Yunan medeniyetleri tarafından da hastalıkların tedavisinde kullanılmıştır ve modern tıp da kimyon hakkında yüzlerce laboratuar çalışması yapmıştır.

Kimyonun Cilde Faydaları:  Cilde en çok zarar veren iki unsu serbest radikaller ve toksinlerdir. Kimyonun içerdiği mineral ve bileşenler bu iki unsurun ortadan kalkmasını sağlar ve cilde verdikleri zararları azaltabilirler.

Kimyonun bol miktarda içerdiği fosfor, ciltle meydana gelen sivilce, dökülme ve benzeri sorunların giderilmesini sağlayabilir. Kimyonun içerdiği maddeler toksinlerin boşaltım yoluyla kolay bir şekilde vücudun dışına atılmasını sağlar.

Kimyon ayrıca sirke ile uygulandığında akne ve siyah lekelerle de mücadele edebilir hatta bu sorunları ortadan kaldırabilir.

Kimyonun içerdiği E vitamini ciltte meydana gelen egzama mantar gibi cilt ve alerjik hastalıkların önüne gerebilir. Bazı sağlık uzmanları kimyonun sedef hastalığına da iyi geldiğini savunmaktadırlar. Bol miktarda diyetlifi içerdiği için cildi toksinlerden de temizlemektedir.

Kimyonun içerdiği E vitamini aynı zamanda serbest radikallerin cilde verdiği zararları azaltmaya yardımcı olurlar. Yaşlanmadan kaynaklanan yaşlılık lekeleri ve cilt sarkmaları gibi problemlerin ortadan kalkmasına yardımcı olur.

Kimyon suyu ile banyo yapıldığında cilt ve deride meydana gelen kaşıntı ve döküntü gibi sorunların çözümüne yardımcı olabilir. Kimyon suyunu içerek tüketmek avuç ve ayak tabanlarında yanma hissini ortadan kaldırabilir.

Kimyonun Saç Sağlığına Faydaları: Kimyonun içerdiği zengin besinler saç sağlığını koruma noktasında da ciddi katkıda bulunurlar. Bu besimler saçların sağlıklı bir şekilde büyümesi için hayati önem taşırlar. 100 den fazla besin ve mineral içeren kimyon saç sağlığına inanılmaz katkıda bulunabilir.

Kimyon Kan Şekerini Dengeler: Kimyon düşük kan şekeri seviyesinin dengelenmesine yardım3cı olur ve bu özelliği sayesinde özellikle diyabet hastaları için büyük bir nimet durumundadır.

Demir Deposu Kimyon: Kimyon doğal bir demir deposudur ve bu özelliği sayesinde özellikle anemi hastalarına yardımcı olur. Bu demir içeriği, hastadaki kansızlığı tedavi etmeye yardımcı olan hemoglobin içeriği bakımından zengin kan yapar ve aynı zamanda vücudun hücrelere oksijen taşıyıcı görevini üstlenir.

Astımla Savaşır: Kimyon tohumu inflamatuar süreçleri ve astıma neden olan diğer mediatörleri azaltan thymoquinone içerir ve bu da kimyonun  bir bronkodilatatör olarak hareket etmesini sağlar. Bu özelliğinden dolayı astım ataklarının daha hasarsız ve hızlı geçmesine yardımcı olabilir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: Yabancı maddeler ve serbest radikallere karşı etkili antioksidan içerdiği için bağışıklık sisteminin hastalıklarla mücadele etmesine yardımcı olabilir.

Sağlıklı Adet Döngüsü Sağlar: Kimyon kadın sağlığı içinde önemli katkıda bulunur. Tüm yaşa gruplarında kadınların sağlıklı adet döngüsü için güvenle kullanabilecekleri bir şifa kaynağıdır.

Kimyon Kanserle Mücadele Eder: Kimyonun içerdiği antioksidan kompleksi genel anlamda serbest radikallerin varlığına son vererek kanser vakalarına yakalanma riskini azaltırken özellikle kimyon otu kolon ve meme kanserlerine yakalanma riskini azaltabilir. Bazı sağlık uzmanları kolon ve meme kanseri tedavisinde kimyon oyunu tavsiye etmektedirler.

Kimyonun Diğer Faydaları: Kimyon soğuk algınlıklarına iyi gelir, boğaz iltihabı, öksürme ve solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılır. Metabolizmayı güçlendirir ve hareketlendirir. Sindirim sistemine faydalıdır. Sindirim sistemi organlarının tümü için hayati önem taşıyan besinleri sağlar.