KİRPİBALIĞI (DIODON HYSTRIX) HAKKINDA BİLGİ


KİRPİBALIĞI (Diodon hystrix) HAKKINDA BİLGİ NEDİR, KİRPİBALIĞI (Diodon hystrix) HAKKINDA BİLGİ ANLAMI, KİRPİBALIĞI (Diodon hystrix) HAKKINDA BİLGİ HAKKINDA BİLGİ, KİRPİBALIĞI (Diodon hystrix) HAKKINDA BİLGİ DERS NOTU, KİRPİBALIĞI (Diodon hystrix) HAKKINDA BİLGİ ÖDEVİ sayfanın konularıdır.

Alm. Igelfisch (f), Fr. Poisson-porc-èpic de mer, İng. Porcupine fisch. Familyası: Kirpibalığıgiller (Diodontidae). Yaşadığı yerler: Genelde denizlerde yaşar. Atlantik ve Hint okyanuslarında boldur. Özellikleri: Vücûdu dikenlerle kaplıdır. Tehlike anında vücûdunu hava veya su ile şişirerek dikenli yuvarlak bir top hâline gelir ve düşmanlarından korunur. Çeşitleri: Kirpi balığı (D. hystrix) bu familyanın en iyi bilinen türüdür.

Vücûdu dikenle kaplı, sıcak denizlerde yaşayan 30-70 cm boyunda olan bir balık. Top balığı veya kirpi balığı diye de adlandırılır. Vücûdu dikenlerle kaplıdır. Düşmanlarını görünce çok esnek olan mîdesine su alarak şişer. Şâyet su yüzeyinde ise mîdesini hava ile doldurur. Ürkütücü ve dikenli, yuvarlak bir top hâline gelerek düşmanlarından kendini korur ve hasımları için tehlikeli bir av hâlini alır. Ayrıca balıklar dünyâsının belki de en yüksek çığlığını atarak düşmanlarını korkutur. Dikenler, pulların özel bir şekil almasıyla meydana gelmiştir. Normal zamanlarda vücûda yapışık olarak dururlar. Dikenlerinin ancak uzun olanları hareket edebilir, kısaları sabit olarak durur. Çene kemiklerinin dişleri tek gaga hâlinde birbiriyle birleşmiştir.

Bütün ılık denizlerin kıyıya yakın bölgelerinde bulunur. Yumuşakçalar ve mercanlarla beslenir. Okyanus yüzeyinde iken mîdesini hava ile doldurarak balon gibi şişer ve kendisini su yüzeyinde dalgalara bırakır. Vücutlarını örten zırh gibi kalın derileri açık pas renginde ve esmer lekelidir. Zehirli olduğundan birçok ülkede eti yenmez ise de Japonya’da yenmektedir. Her yıl çok sayıda insanın gıda zehirlenmesinden ölümüne sebeb olmaktadır. Sudan çıkarılırsa hava da emebilir.

Bölge sâkinleri kirpi balığının içini temizledikten sonra içine ampul koyarak “Japon Feneri” yapar. Turistlere süs eşyası olarak satıp gelir sağlarlar.

Kaynak Rehber Ansiklopedisi