Kış Sporları Branşlar


 

Austria's Andreas Schifferer speeds down the course during the men's Super G in Snowbasin, Utah Saturday, Feb. 16, 2002 at the Salt Lake City Olympics. (AP Photo/Alessandro Trovati)

Austria’s Andreas Schifferer speeds down the course during the men’s Super G in Snowbasin, Utah Saturday, Feb. 16, 2002 at the Salt Lake City Olympics. (AP Photo/Alessandro Trovati)

Kar yağdığı zaman birçoğumuz kış sporu yapmak için sabırsızlanırız. Ülkemizde karın bol yağdığı şehirlere tatile gidip bol bol kış sporları yapmak için planlar kurmaktayız. Peki, kış sporlarının dalları arasında neler bulunmaktadır? Bilmeyenler için yazmaktayım. Karlı zemin ya da kapalı salonlarda buzlu zeminde takımlar halinde ya da gösteri amaçlı yapılan spor çeşididir. İnsanların eskiden beri ulaşım amaçlı kullandıkları kızaklı taşıma araçları ile başlayan karda ve buzda kayma, zaman içerisinde eğlence olarak yapılmaya başlanmıştır. Daha sonra kayak malzemeleri ve stilleri geliştirilerek kayak severler arasında turnuvalar düzenlenmeye başlanmıştır.

Kış sporları dalları

Kayak 
Alp Disiplini: Slalom ve büyük slalom diye iki kategorisi vardır. Aşağı eğimli kulvarda kapılardan geçerek en hızlı iniş başarılmaya çalışılır.

Biatlon: Kayak ile belli bir kulvar koşulduktan sonra tüfekle atış yapılarak oynanır.
Kayaklı Koşu: Kızaklar ve kızak sopaları ile engelli bir kulvarda oynanır.
Serbest Stil kayak: Atlama parkurları bulunan ve atlama figürleri uygulanarak oynanır.
Kuzey Kombine: Atlama ve koşu parkurlarının kombinasyonu ile oynanır.
Skiboarding: Deniz sörfünde kullanılan boardların ergonomik olarak biraz farklılaştırılması sonucu karda sörf yapılarak oynanır.
Skibob: Kayak bisikleti demektir. Bisiklet tasarımında kızaklar ile oynanır.
Kayakla Atlama: Aşağı eğimli rampadan en uzağa düzgün atlama yöntemi ile oynanır.
Buz Pateni kış sporları
Artistik Buz Pateni: Tek, çift ya da guruplar halinde buz üzerinde atlama dönme gibi belirli figürler uygulanarak oynanır.
Kısa Kulvar Sürat Pateni: Oval bir kulvarda dönüş ve düzlüklerde etkili kayma yöntemi uygulanarak oynanır. Dönüş miktarı azdır.
Sürat Pateni: Oval bir kulvarda dönüş ve düzlüklerde etkili kayma yöntemi uygulanarak oynanır. Mesafe kısa kulvardan daha uzundur.

Buz Dansı: Tek yada çift olarak müzik eşliğinde belli kurallara dayalı figürlerin uygulandığı buz dansıdır.
Senkronize Buz Pateni: Grupların figürleri aynı anda ve düzende uygulamaları ile oynanır. Kızak
Bobsled: Dar bir kabinden oluşan kızak şeklinde tasarlanmış bir yada çok kişilik araç ile buzdan kanal içerisinde kayma ile oynanır.
Kızak: Tekerler yerine kızak ile tasarlanmış aracın atlar ile çekilmesi ile oynanır.
Skeleton: Aşağı eğimli buzlu zeminde kızakla yapılan spordur.
Kızaklı Köpek Yarışı: Köpeklerin çekmesi yöntemi ile yapılır.
Takım Sporları 
Bandy: 11’er oyuncudan oluşan 45 dakikalık 2 yarı boyunca küçük bir topu karşı kaleye sokmaya dayanan spordur.
Körling: 42 metre uzunluğundaki parkurda kırmızı noktaya en yakın atışın sağlanması yöntemi ile oynanır.
Buz Hokeyi: buzun üzerinde iki takımla oynanan bir spor veya oyundur. Oyuncular hokey patenlerini giyip hokey sopalarıyla diski  kontrol etmeye çalışırlar. Oyuncular diski  kaleye sokarak sayı bulurlar.