KOCAYEMİŞ (ARBUTUS UNEDO) HAKKINDA BİLGİ


KOCAYEMİŞ (Arbutus unedo) HAKKINDA BİLGİ NEDİR, KOCAYEMİŞ (Arbutus unedo) HAKKINDA BİLGİ ANLAMI, KOCAYEMİŞ (Arbutus unedo) HAKKINDA BİLGİ HAKKINDA BİLGİ, KOCAYEMİŞ (Arbutus unedo) HAKKINDA BİLGİ DERS NOTU, KOCAYEMİŞ (Arbutus unedo) HAKKINDA BİLGİ ÖDEVİ sayfanın konularıdır.

Alm. Erdobeerbaum (m), Fr. Arbousier (m), İng. Arbutus, strawberry tree. Familyası: Fundagiller (Ericaceae). Türkiyede yetiştiği yerler: Marmara, Ege, Akdeniz ve Karadeniz bölgesindeki makilerle birlikte bulunur. Eylül-mart aylarında çiçek açan 1-3 m yükseklikte, bilhassa maki topluluklarının hakim olduğu bölgelerde yetişen, her zaman yapraklı ağaççıklar. Gençken tüylü olan kızılımsı kahverengi dallar üzerindeki yapraklar tüysüz, üst yüzü parlak yeşil, alt yüzü daha açık yeşil, kenarları testere dişli, uçları sivri ve derimsi bir ayaya sahiptir. Çiçekler beyaz renkli, uç kısımları yeşilimsi, salkım durumları hâlinde toplanmışlardır. Meyveleri küre biçiminde, 1-2 cm çapında, yüzeyi pürtüklü, önceleri yeşilimsi, olgunlukta ateş kırmızısı veya portakal rengindedir. 4-5 tohumlu etli bir meyvesi vardır.

Kullanıldığı yerler: Yaprakları ve meyveleri kullanılır. Yapraklarda tanen, sakkaroz, arbutin vardır. Meyvelerde % 14 şeker, % 150-280 mg gibi yüksek miktarda vitamin C bulunur. Köklerde tanen vardır. Yaprakları kabız edici ve idrar yolları antiseptiği olarak, meyveleri yemiş olarak kullanılır.

Kaynak Rehber Ansiklopedisi