KOKARAĞAÇ (AILANTHUS GLANDULOSA) HAKKINDA BİLGİ


KOKARAĞAÇ (Ailanthus glandulosa) HAKKINDA BİLGİ NEDİR, KOKARAĞAÇ (Ailanthus glandulosa) HAKKINDA BİLGİ ANLAMI, KOKARAĞAÇ (Ailanthus glandulosa) HAKKINDA BİLGİ HAKKINDA BİLGİ, KOKARAĞAÇ (Ailanthus glandulosa) HAKKINDA BİLGİ DERS NOTU, KOKARAĞAÇ (Ailanthus glandulosa) HAKKINDA BİLGİ ÖDEVİ sayfanın konularıdır.

Alm. Japanlack (m), Fr. Ailante (m) glanduleux, vernis (m) du Japon, İng. Lacquer-tree, varnish-tree. Familyası: Kokarağaçgiller (Sımaroubaceae). Türkiye’de yetiştiği yerler: Akdeniz, Ege, Marmara bölgelerinde. Mayıs-hazırin ayları arasında yeşilimsi renkli çiçekler açan, ceviz ağacı görünüşünde, kötü kokulu bir ağaç. Yaprakları bileşik, 15-40 yaprakçıktan meydana gelir. Çiçekler büyük bir salkım halinde toplanmışlardır. Taç ve çanak yaprakları 5 parçalıdır. Meyveleri önce yeşil, olgunlaştıktan sonra kırmızı renklidir. Vatanı Uzakdoğu’dur. Buradan Avrupa ve Anadolu’ya yayılmıştır.

Kullanıldığı yerler: Yapraklar reçine, tanen ve C vitamini; gövde kabuğu tanen ve acı maddeler ihtiva eder. İshal ve dizanteride, çayı kabız edici olarak kullanılır.

Kaynak Rehber Ansiklopedisi