KOLA AĞACI (COLA VERA) HAKKINDA BİLGİ


KOLA AĞACI (Cola vera) HAKKINDA BİLGİ NEDİR, KOLA AĞACI (Cola vera) HAKKINDA BİLGİ ANLAMI, KOLA AĞACI (Cola vera) HAKKINDA BİLGİ HAKKINDA BİLGİ, KOLA AĞACI (Cola vera) HAKKINDA BİLGİ DERS NOTU, KOLA AĞACI (Cola vera) HAKKINDA BİLGİ ÖDEVİ sayfanın konularıdır.

Alm. Kolabaum (m), Fr. Cola (m), İng. Cola. Familyası: Kolagiller (Sterculiaceae). Türkiye’de yetiştiği yerler: Yetişmez.

Vatanı tropik Afrika olan, 8-20 m yüksekliğinde, kavliflor ağaçları. Kolacevizi olarak bilinen meyveleri, kakao meyvesine benzer, fakat daha küçüktür. Kapsül tipi meyvelerinde çok sayıda ve kestane büyüklüğünde beyaz veya kırmızı renkli tohumları bulunur.

Kullanıldığı yerler: Kola tohumlarında kafein, teobromin ve tanen vardır. Merkezî sinir sistemini uyarır. Uyarıcı, aperatif, iştah verici olarak kullanılır. Koka kola gibi benzeri alkolsüz içkilerin bileşimine girer. Koka kolanın bileşiminde kafeinden (200 cm3ünde 36 mg) başka, limon asidi, fosforik asit, uçucu yağ ve şeker vardır. Serinletici etkisi kafeinden ileri gelir. Kola tohumlarında besin maddesi olarak yağ ve nişasta bulunur. Bilhassa Afrika yerlileri hem canlılık vermesi hem de besin özelliğinden dolayı çok kullanırlar.

Kaynak Rehber Ansiklopedisi