KÖRFEZ İŞBİRLİĞİ KONSEYİ HAKKINDA BİLGİ


KÖRFEZ İŞBİRLİĞİ KONSEYİ HAKKINDA BİLGİ NEDİR, KÖRFEZ İŞBİRLİĞİ KONSEYİ HAKKINDA BİLGİ ANLAMI, KÖRFEZ İŞBİRLİĞİ KONSEYİ HAKKINDA BİLGİ HAKKINDA BİLGİ, KÖRFEZ İŞBİRLİĞİ KONSEYİ HAKKINDA BİLGİ DERS NOTU, KÖRFEZ İŞBİRLİĞİ KONSEYİ HAKKINDA BİLGİ ÖDEVİ sayfanın konularıdır.

Basra Körfezi etrâfında istikrar ve işbirliği sağlamak gâyesiyle altı körfez ülkesi tarafından kurulmuş olan teşkilât. İngilizce Gulf Cooperation Council kelimelerinin baş harflerinin birleşimi olarak GCCdiye de bilinir.

1981 senesinde kurulan Körfez İşbirliği Konseyi bir savunmadan ziyâde ticârî ve ekonomik bir teşkilâttır. Üyeler arasında ticâret anlaşmaları, müşterek askerî tatbikatlar, eğitim kurumları anlaşmaları yapılmıştır. Siyâsî alanda daha çok İran tehdidine karşı kurulmuştur. Körfez İşbirliği Konseyi, Kuveyt’in 1990 Ağustosunda Irak tarafından işgâl edilmesinden sonra Kuveyt’in yanında Irak’a karşı tavır almıştır.

Körfez İşbirliği Konseyine üye olan ülkeler şunlardır: Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Kuveyt, Suudi Arabistan, Umman.

Kaynak Rehber Ansiklopedisi