KUKUMAV (ATHENE NOCTUA) HAKKINDA BİLGİ


KUKUMAV (Athene noctua) HAKKINDA BİLGİ NEDİR, KUKUMAV (Athene noctua) HAKKINDA BİLGİ ANLAMI, KUKUMAV (Athene noctua) HAKKINDA BİLGİ HAKKINDA BİLGİ, KUKUMAV (Athene noctua) HAKKINDA BİLGİ DERS NOTU, KUKUMAV (Athene noctua) HAKKINDA BİLGİ ÖDEVİ sayfanın konularıdır.

Alm. Steinkauz, Fr. Chouette chevêche, İng. Little owl. Familyası: Baykuşgiller (Strigidae). Yaşadığı yerler: Orman kenarlarında, meyve bahçelerinde, samanlık çatılarında, sıcak baca yakınlarında. Özellikleri: 22 cm boyunda. Kahverengi tüylü, gece avlanan bir kuş. Ömrü: 60-70 yıl. Çeşitleri: Baykuşların bir türüdür.

Yuva yapmayıp, terk edilmiş tavşan ini, ağaç ve kaya kovuklarında yaşayan bir baykuş türü. Kuzey Asya, Avrupa ve Kuzey Afrika’da küçük orman, meyve bahçeleri, çalılık ve açık arazilerde yaşar. Bâzan samanlık ve baca yakınlarında da barınır. Ülkemizde, baykuşların en yaygın ve tanınanıdır. Kahverengi tüylerinde seyrek beyaz benekler bulunur. Gece avlanır. Böcek, sürüngen, fare, küçük kuş ve kurbağalarla beslenir. 3-5 yumurta yapar. Kuluçka süresi 28-29 gündür. Yavrular dört, beş hafta yuvada kalır. Kukumav, zararlı böcek ve küçük kemirgenleri avladığından tarım için son derece faydalı bir hayvandır.

Kaynak Rehber Ansiklopedisi