Category Archives: KÜLTÜR VE SANAT

Kültür ve Sanat

ÖTV hangi ürünlerden alınır

Özel Tüketim Vergisi Kanunu’na ekli listelerde hangi mallar vardır? Özel Tüketim Vergisi Kanunu’na ekli 4 (dört) adet listede kapsama giren mallar Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu (G.T.İ.P.) numaralarıyla tanımlanmıştır. – (I) sayılı listenin A cetvelinde; akaryakıt ürünleri, doğal gaz, LPG ve benzerleri, – (I) sayılı listenin B cetvelinde; akaryakıta katılabilen solvent türevleri, tiner, bazyağ ve madeni… Devamını Oku »

Yazarkasa çalınınca yapılması gerekenler

Ödeme kaydedici cihazları çalınan ve kaybolan mükellefler hakkında ne gibi işlemler yapılacaktır? Perakende ticaretin devamı boyunca kullanılma mecburiyeti bulunan ödeme kaydedici cihazlar, vergi matrahının tespitine esas olan bilgilerin güvenli bir şekilde kayıt altına alındığı önemli bir belge niteliği taşımaktadır. Ayrıca çalınan veya kaybolan cihazlar yasal olmayan yollarla kullanılma imkanı bulunmaktadır. Bu sebeple cihazı çalınan veya… Devamını Oku »

Yanlış kesilen yazarkasa fişi için yapılması gerekenler

Hatalı olarak düzenlenen ve yanlışlıkla müşteriye verilen ödeme kaydedici cihaz fişleri ile ilgili ne gibi bir işlem yapılacaktır? Hatalı fişin yanlışlıkla müşteriye verilmesi ve bulunamaması halinde, yeterli veri ile ispatlanmak (hatalı fişin fatura düzenleme limitinin veya işletmenin günlük hasılatının üzerinde olması vb.) kaydıyla yapılan hata mükellef tarafından bir dilekçe ile ilgili vergi dairesine bildirilecek ve… Devamını Oku »

Klasik Türk Müziği

 Öncelikle biraz Klasik Türk Müziğinin geçmişinden bahsedelim. Klasik Türk Müziği geçmişte Osmanlı zamanında kullanılmaya başlamış ve Osmanlı döneminin değişmez ve ilk müzik dalı haline gelişmişti. Klasik Türk Müziği en önemli ve kalıcı değişimlerini Osmanlı döneminde yapmıştır. Bu müzik dalı kendi içerisinde oluşurken çeşitli evreler halinden büyük ölçüde değişime uğramıştır. Bunlar; oluşum dönemi, dönüşüm dönemi, klasik… Devamını Oku »

HaberTürk Gazetesi Oku

Gazeteyi Okumak ve Resmi Büyütmek için Üzerine Tıkla Haber Türk Gazetesine ve haberlerine internet üzerinden ulaşmanız mümkün. Haber Türk Gazetesini okumak gazete sayfalarını görmeniz için yukarıdaki resmi tıklamanız yeterlidir. Bu günki Haber Türk Gazetesine ve haberlerine sitemizden kolaysa ulaşabilirsiniz. Haber Türk gazetesinin siyaset, güncel, ekonomi , spor gibi birçok başlık altındaki haberlerine ve köşe yazarlarının… Devamını Oku »

SAMSUN HABER GAZETESi

Samsun Haber Gazetesi,  samsun ve çevre illerine ait güncel haberler, spor haberleri, siyaset haberleri, ekonomi haberleri, bölge haberleri, yaşam haberleri, bilim teknoloji haberleri, sağlık haberleri, kültür ve sanat haberleri gibi haberleri bünyesinde barındıran Türkiye`nin 3.  Samsun`un 1. yerel gazetesidir. Samsun ve orta karadenizle ilgili istediğiniz haberlere ulaşabilmek için takip edebileceğiniz bir gazete. Samsun haber gazetesinin internet sitesi… Devamını Oku »

Zal mahmud paşa camii hakkında bilgi

Zâl Mahmûd Paşa Câmii – Eyüp İstanbul’un Eyüp ilçesinde Kanuni Sultan Süleyman’ın veziri Zal Mahmut’un Mimar Sinan’a yaptırdığı cami medrese, türbe, çeşmeden meydana gelen bir külliyedir. Zal Paşa caddesindeki caminin inşa tarihi 1577’dir.

Piyale Paşa Camii hakkında bilgi

Piyale Paşa Camii – Kasımpaşa İstanbul’un Kasımpaşa semtindedir. Bu çoksütunlu Mimar Sinan anıtı, 6 kubbeli ve dikdörtgen plandadır. Caminin ortasındaki iki büyük sütuna dayanan kubbelerin ağırlığı duvarlardaki yan direklerle temele iner. Caminin üç tarafı kemer ve tonozludur, minaresi bunların üzerindedir.

Nişancı Paşa Çelebi Camii hakkında bilgi

Nişancı Paşa Çelebi Câmii – Kiremitlik İstanbul’un Fatih ilçesinde Karagümrük semtinde Nişanca caddesindeki cami, 1584-1588 arasında yapılmıştır.