Kategori İçeriği: KÜLTÜR VE SANAT

Kültür ve Sanat

ÖTV hangi ürünlerden alınır

08/12/2021

Özel Tüketim Vergisi Kanunu’na ekli listelerde hangi mallar vardır? Özel Tüketim Vergisi Kanunu’na ekli 4 (dört) adet listede kapsama giren mallar Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu (G.T.İ.P.) numaralarıyla tanımlanmıştır. – (I) sayılı listenin A cetvelinde; akaryakıt ürünleri, doğal gaz, LPG ve benzerleri, – (I) sayılı listenin B cetvelinde; akaryakıta katılabilen solvent türevleri, tiner, bazyağ ve madeni… Devamını Oku »

Yazarkasa çalınınca yapılması gerekenler

08/12/2021

Ödeme kaydedici cihazları çalınan ve kaybolan mükellefler hakkında ne gibi işlemler yapılacaktır? Perakende ticaretin devamı boyunca kullanılma mecburiyeti bulunan ödeme kaydedici cihazlar, vergi matrahının tespitine esas olan bilgilerin güvenli bir şekilde kayıt altına alındığı önemli bir belge niteliği taşımaktadır. Ayrıca çalınan veya kaybolan cihazlar yasal olmayan yollarla kullanılma imkanı bulunmaktadır. Bu sebeple cihazı çalınan veya… Devamını Oku »

Yanlış kesilen yazarkasa fişi için yapılması gerekenler

08/12/2021

Hatalı olarak düzenlenen ve yanlışlıkla müşteriye verilen ödeme kaydedici cihaz fişleri ile ilgili ne gibi bir işlem yapılacaktır? Hatalı fişin yanlışlıkla müşteriye verilmesi ve bulunamaması halinde, yeterli veri ile ispatlanmak (hatalı fişin fatura düzenleme limitinin veya işletmenin günlük hasılatının üzerinde olması vb.) kaydıyla yapılan hata mükellef tarafından bir dilekçe ile ilgili vergi dairesine bildirilecek ve… Devamını Oku »

Klasik Türk Müziği

08/12/2021

 Öncelikle biraz Klasik Türk Müziğinin geçmişinden bahsedelim. Klasik Türk Müziği geçmişte Osmanlı zamanında kullanılmaya başlamış ve Osmanlı döneminin değişmez ve ilk müzik dalı haline gelişmişti. Klasik Türk Müziği en önemli ve kalıcı değişimlerini Osmanlı döneminde yapmıştır. Bu müzik dalı kendi içerisinde oluşurken çeşitli evreler halinden büyük ölçüde değişime uğramıştır. Bunlar; oluşum dönemi, dönüşüm dönemi, klasik… Devamını Oku »

HaberTürk Gazetesi Oku

08/12/2021

Gazeteyi Okumak ve Resmi Büyütmek için Üzerine Tıkla Haber Türk Gazetesine ve haberlerine internet üzerinden ulaşmanız mümkün. Haber Türk Gazetesini okumak gazete sayfalarını görmeniz için yukarıdaki resmi tıklamanız yeterlidir. Bu günki Haber Türk Gazetesine ve haberlerine sitemizden kolaysa ulaşabilirsiniz. Haber Türk gazetesinin siyaset, güncel, ekonomi , spor gibi birçok başlık altındaki haberlerine ve köşe yazarlarının… Devamını Oku »

SAMSUN HABER GAZETESi

08/12/2021

Samsun Haber Gazetesi,  samsun ve çevre illerine ait güncel haberler, spor haberleri, siyaset haberleri, ekonomi haberleri, bölge haberleri, yaşam haberleri, bilim teknoloji haberleri, sağlık haberleri, kültür ve sanat haberleri gibi haberleri bünyesinde barındıran Türkiye`nin 3.  Samsun`un 1. yerel gazetesidir. Samsun ve orta karadenizle ilgili istediğiniz haberlere ulaşabilmek için takip edebileceğiniz bir gazete. Samsun haber gazetesinin internet sitesi… Devamını Oku »

Zal mahmud paşa camii hakkında bilgi

08/12/2021

Zâl Mahmûd Paşa Câmii – Eyüp İstanbul’un Eyüp ilçesinde Kanuni Sultan Süleyman’ın veziri Zal Mahmut’un Mimar Sinan’a yaptırdığı cami medrese, türbe, çeşmeden meydana gelen bir külliyedir. Zal Paşa caddesindeki caminin inşa tarihi 1577’dir.

Piyale Paşa Camii hakkında bilgi

08/12/2021

Piyale Paşa Camii – Kasımpaşa İstanbul’un Kasımpaşa semtindedir. Bu çoksütunlu Mimar Sinan anıtı, 6 kubbeli ve dikdörtgen plandadır. Caminin ortasındaki iki büyük sütuna dayanan kubbelerin ağırlığı duvarlardaki yan direklerle temele iner. Caminin üç tarafı kemer ve tonozludur, minaresi bunların üzerindedir.

Nişancı Paşa Çelebi Camii hakkında bilgi

08/12/2021

Nişancı Paşa Çelebi Câmii – Kiremitlik İstanbul’un Fatih ilçesinde Karagümrük semtinde Nişanca caddesindeki cami, 1584-1588 arasında yapılmıştır.

Eski Valide Camii hakkında bilgiler

08/12/2021

Eski Vâlide Câmii – Üsküdar II. Selim’in eşi, III. Murat’ın ise annesi Nurbanu Sultan tarafından Mimar Sinan’a 1583 yılında yaptırılmıştır. Külliye cami, medrese, tekke, sıbyan mektebi, kervansaray, hamam, darülkurra, darüşşifadan oluşur.

Sinan Paşa Camii hakkında bilgi

08/12/2021

Sinan Paşa Camii- Beşiktaş Cami Beşiktaş İskelesi karşısında yer alır. 1550-1553 yılları arasında Osmanlı Donanması’nın Kaptan-ı Deryası olan Sinan Paşa tarafından yaptırılmıştır. Sinan Paşa 1553 yılında öldüğünde cami inşa halinde bulunmaktaydı. O yüzden Sinan Paşa Üsküdar’daki Mihrimah Sultan Camisi’ne gömüldü. Cami ise 1555 yılında tamamlandı.

Ahi Çelebi Camii hakkında bilgi

08/12/2021

Ahî Çelebi Câmii Ahi Çelebi Camii Fatih ilçesinin Eminönü semtindeki bir camidir. İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin arkasında, Yoğurtçular sokağındadır. Bu cami Evliya Çelebi’nin “şefaat ya Rasulullah” yerine “seyahat ya Rasulullah” rüyasını gördüğü camidir. Basık kubbeli, taş-tuğla yapımı olup, kubbe kasnağı demirden bir çemberle çevrilidir. Kapısına merdivenlerden çıkılır.

Sofya kara camii hakkında bilgi

08/12/2021

Kara Camii – Sofya Kara Camii, Sofya’da 1528 yılında Kanunî Sultan Süleyman’ın emri ile Mimar Sinan tarafından yapılan, 1903 yılında kiliseye çevrilen cami. Bulgaristan’da bügünkü kilise Sveti Sedmochislenitsi Kilisesi olarak bililniyor. İlk önce Koca Mehmet Paşa Camii, sonra İmaret Camii olarak bilinir, sonra minaresinin kara taşlarından dolayı Kara Camii olarak bilinir.

Kılıç Ali Paşa Camii hakkında bilgi

08/12/2021

Kılıç Ali Paşa Camii – Tophane Kaptan-ı Derya Kılıç Ali tarafından Tophane semtinde 1580 yılında yaptırılmıştır. Türbe, medrese ve hamamdan oluşan bir de külliyesi vardır. Kubbenin iki yanındaki yarım kubbeler, diğer iki yanındaki kemerler ve destek duvarlarıyla cami Ayasofya’nın küçük boyutta bir kopyasıdır. Mihrap tarafındaki çiniler İznik’in parlak döneminin ürünüdür. Ayasofya’nın model alınmasının ardındaki sebep… Devamını Oku »

Sokollu Mehmet Paşa Camii hakkında bilgi

08/12/2021

Sokullu Mehmed Paşa Câmii- Azapkapısı Sokollu Mehmet Paşa Camii İstanbul’da Unkapanı köprüsünün Galata ayağının dibinde, Azapkapı semtinde yer alan camidir. Mimar Sinan tarafından 1578’de Sokollu Mehmet Paşa adına yapılmıştır. Selimiye Camii stilinde yapılmış olan caminin altı mahzendir. Denize yakın camiler içinde sağlam temellidir. Giriş kapısı köprü tarafında olup caddeden gelinen bir patikadan dönülerek girilir.

Rüstem Paşa Camii hakkında bilgiler

08/12/2021

Rüstem Paşa Câmii – Tahtakale Kanuni Sultan Süleyman’ın vezirlerinden ve aynı zamanda damadı olan Rüstem Paşa için Mimar Sinan’a yaptırıldı (1561). Caminin yerinde önce Halil Efendi Mescidi vardı. Bu mescidin yeri çukurda kaldığı için Mimar Sinan, mescidin altına dükkânlar yaparak bir subasman meydana getirdi. Rüstem Paşa Camii, mescidin yerinde kuruldu.

Mihrimah Sultan Camii hakkında bilgi

08/12/2021

Mihrimah Sultan Camii – Edirnekapı Mihrimah Sultan Camii İstanbul’un Edirnekapı semtinde surların hemen yanında bulunan cami Kanuni Sultan Süleyman’ın kızı Mihrimah Sultan tarafından 1562-1565 yılları yaptırılmıştır. Dikdörtgen planlı caminin etrafında medrese, mektep, türbe, hamamları vardır. 37 m yükseklikteki kubbe üçer kemere yaslanır, yanlarda ikişer sütun, sağ ve solda 3 kubbe ve mahfelleri bulunur. Mihrap ve… Devamını Oku »

Haseki camisi hakkında bilgi

08/12/2021

Haseki Camii Haseki Camii, İstanbul’un Fatih ilçesinde Haseki ile Cerrahpaşa semtleri arasında Avratpazarı’nda bulunan Kanuni Sultan Süleyman’ın eşi Hürrem Sultan tarafından Kanuni Süleyman’ın eşi Haseki Sultan için 1538-1551 arasında tamamlanmıştır.