Category Archives: Kitap Özetleri

kitap özetleri yazarlar hakkında bilgi

Vahşi bir kız sevdim kitabının özeti yazarı hakkında bilgi

ESERİN ADI: VAHŞİ BİR KIZ SEVDİM KİTABIN YAZARI: ESAT MAHMUT KARAKURT YAYINEVİ VE ADERESİ: İNKILAP VE AKA KİTABEVLERİ KOLL.ŞTİ. ANKARA CAD.NO :95 –İSTANBUL BASIM YILI: 1980 ( İLK 1926 ) KİTABIN KONUSU : Balkan harbi yıllarında bir  türk subayı ve bulgar kızının aşkı anlatılıyor. KİTABIN ANA FİKRİ :Aşkın ferman dinlememesidir. KİTAPTAKİ OLAYLARIN VE ŞAHISLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ:… Devamını Oku »

Mai ve Siyah kitabının özeti yazarı hakkında bilgi

KİTABIN ADI                :MAİ ve SİYAH KİTABIN YAZARI         :HALİD ZİYA UŞAKLIGİL YAYINEVİ                     :İNKILAP VE AKA                                         KİTABEVLERİ       BASIM YILI                   :1980       1.KİTABIN KONUSU 2.KİTABIN ÖZETİ 3.KİTABIN ANAFİKRİ 4.KİTAPTAKİ OLAYLARIN VE ŞAHISLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ 5.KİTAP HAKKINDA ŞAHSİ GÖRÜŞLER 6.KİTABIN YAZARI HAKKINDA KISA BİLGİ   HAZIRLAYANIN İMZASI                          : ADI SOYADI                 :FUAT OĞUZCAN APOLET NUMARASI   :1114 KISMI                            :… Devamını Oku »

Acımak kitabının özeti yazarı hakkında bilgi

KİTABIN ADI ACIMAK KİTABIN YAZARI REŞAT NURİ GÜNTEKİN YAYIN EVİ İNKILAP YAYIN EVİ BASIM YILI 1999   1)KİTABIN KONUSU:   Küçük yaşta gördüğü kötü muamelelerden dolayı acıma duygusu olmayan bir öğretmeni anlatıyor.     2)KİTABIN ÖZETİ:   Zehra adında bir öğretmen çok acımasız bir karaktere sahipti.Öğrencilerine her zaman kötü davranıyordu. Bir gün babasının öldüğünü duydu.Babasının… Devamını Oku »

Toprak Uyanırsa kitabının özeti yazarı hakkında bilgi

KİTABIN ADI TOPRAK UYANIRSA KİTABIN YAZARI ŞEVKET SÜREYYA AYDEMİR YAYIN EVİ VE ADRESİ REMZİ KİTABEVİ    \   İSTANBUL BASIM YILI 1993           1.KİTABIN KONUSU                         Bir öğretmenin emekli olduktan sonra başından geçen olayları;bir öğretmenin görevlerini,yapması gereken şeyleri anlatan bir kitaptır.   2.KİTABIN ÖZETİ                           Olayın içinde geçen öğretmen,aslında emekli olmuş… Devamını Oku »

Ankara kitabının özeti yazarı hakkında bilgi

Kitabın Adı                  : ANKARA Kitabın Yazarı : Yakup Kadri KARAOSMANOĞLU Yayın Evi                     : İnkılap Basım Yılı                    : 1982   1-)Kitabın Konusu     : Yakup Kadri KARAOSMANOĞLU’nun Ankara romanı ütopik bir romandır. Bu romanda yazarın özlediği, özlemini çektiği geleceğin Ankara’sı dolayısı ile Türkiye’sidir. 2-)Kitabın Özeti         : Cumhuriyet inkılabı ile birlikte Anadolu’nun yeniden dirilişi yeniden yapılanması gerekmektedir.… Devamını Oku »

Bu günün saraylısı kitabının özeti yazarı hakkında bilgi

  Kitabın Adı                  : BUGÜNÜN SARAYLISI Kitabın Yazarı : Refik Halit KARAY Yayın Evi                     : İnkılap Basım Yılı                    : 1985   1-)Kitabın Konusu     :   Orta gelirli İstanbul’da yasayan bir aileye, sonradan görme zengin bir akrabanın kızı olarak gelen bir kız ve bu ailenin yargı değerlerini nasıl alt üst edişi konu ediliyor.Kızın aileye gelir… Devamını Oku »

Bir kadın düşmanı kitabının özeti yazarı hakkında bilgi

TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI DERSİ KİTAP OKUMA FORMU KİTABIN ADI BİR KADIN DÜŞMANI KİTABIN YAZARI REŞAT NURİ GÜNTEKİN YAYIN EVİ VE ADRESİ İSTİKLAL YAYIN EVİ / İSTANBUL BASIM YILI 1997   1.      KİTABIN KONUSU : İlk evliliğinde yaşadığı kötü olaylar sonucu kadınlarn hepsine önyargılı bakan ve onları değersiz gören İskender ‘in başından geçenler anlatılmaktadır.  … Devamını Oku »

Semerkant kitabının özeti yazarı hakkında bilgi

KİTABIN ADI SEMERKANT KİTABIN YAZARI AMIN MAALOUF YAYIN EVİ VE ADRESİ YAPI KREDİ KÜLTÜR SANAT YAYINCILIK 1. LEVENT İSTANBUL BASIM YILI 1998   1.      KİTABIN KONUSU : Ömer Hayyam ‘ ın Semerkant ‘ a gelişi ; burada yaşadıkları ve tarihe damgasını vuran eserinin oluşması. 2. KİTABIN ÖZETİ         :  Roman 11. yy’da yaşamış olan İranlı bilge… Devamını Oku »

Kaşağı kitabının özeti yazarı hakkında bilgi

KİTABIN ADI                 : KAŞAĞI KİTABIN YAZARI          :ÖMER SEYFETTİN YAYIN EVİ VE ADRESİ: ŞAFAK YAYIN EVİ İSTANBUL BASIM YILI                    :1997   1. KİTABIN KONUSU: Kardeşine iftira atıp, onun ölümünden sonra vicdan acabıyla yanıp tutuşan bir çocuğun dramı anlatılmaktadır. 2. KİTABIN ÖZETİ: Annesi, İstanbul’a gittiği için kendisinden bir yaş küçük olan kardeşi Hasan’la artık Dadaruh’un yanından hiç… Devamını Oku »

Eksik Parçalar kitabının özeti yazarı hakkında bilgi

KİTABIN ADI                    :  EKSİK PARÇALAR KİTABIN YAZARI             :  JOY FIELDING YAYIN EVİ VE ADRESİ  :  BİLGE KÜLTÜR SANAT, CAĞLOĞLU / İSTANBUL BASIM YILI                       :  EYLÜL 2000          KİTABIN KONUSU:                         Yazar, kahramanı Kate Sinclar’ın sıradan yaşamı ile gerilim dolu vahşi bir dünya arasındaki o ince çizgiyi ustalıkla çizmiştir.   KİTABIN ÖZETİ:… Devamını Oku »