KUZUKULAĞI (RUMEX) HAKKINDA BİLGİ


KUZUKULAĞI (Rumex) HAKKINDA BİLGİ NEDİR, KUZUKULAĞI (Rumex) HAKKINDA BİLGİ ANLAMI, KUZUKULAĞI (Rumex) HAKKINDA BİLGİ HAKKINDA BİLGİ, KUZUKULAĞI (Rumex) HAKKINDA BİLGİ DERS NOTU, KUZUKULAĞI (Rumex) HAKKINDA BİLGİ ÖDEVİ sayfanın konularıdır.

Alm. Grosser Sauerampfer (m), Fr. Oseille (f) commune, İng. Sheep’s sorrel. Familyası: Kuzukulağıgiller (Polygonaceae) Türkiye’de yetiştiği yerler: Anadolu’nun ekserî (çoğu) yerinde.

Haziran-eylül ayları arasında yeşilimtrak renkli, küçük çiçekler açan 50 cm-2 m boylarında, çok yıllık otsu bir bitki. Dağlık, orman ve çayırlarda ekilmemiş alanlarda yayılır. Gövdeleri dik, silindirik ve kırmızımsı renklidir. Alt yapraklar büyük, üst yapraklar küçüktür. Çiçekler gövdenin ucunda toplanmışlardır. Büyük kuzu kulağı (R. acetosa) ve küçük kuzu kulağı (R. acetosella) türleri bulunmaktadır.

Kullanıldığı yerler: Yaprakları ekşi lezzetinden dolayı halk arasında gıda olarak yenilmekte ve idrar söktürücü olarak kullanılmaktadır. Fazla yenilmesi kum teşekkülüne ve zehirlenmeye sebep olur. Kalın kökleri müshil etkiye sahiptir.

Kaynak Rehber Ansiklopedisi