LEĞEN KEMİĞİ HAKKINDA BİLGİ


LEĞEN KEMİĞİ HAKKINDA BİLGİ NEDİR, LEĞEN KEMİĞİ HAKKINDA BİLGİ ANLAMI, LEĞEN KEMİĞİ HAKKINDA BİLGİ HAKKINDA BİLGİ, LEĞEN KEMİĞİ HAKKINDA BİLGİ DERS NOTU, LEĞEN KEMİĞİ HAKKINDA BİLGİ ÖDEVİ sayfanın konularıdır.

Alm. Becken (m), Fr. Bassin, İng. Pelvis. Çok az hareket edebilen eklemler ve bağlar ile birleşmiş, dört kemikten meydana gelen bir iskelet yapısı. Leğen, bir adet sacrum kemiği, iki adet coxae kemiği, bir adet coccygis kemiğinden ibârettir.

Önde coxae kemikleri (kalça kemikleri) symphsis pubica denen bir eklem kemiği aracılığı ile birleşmişlerdir. Arkada bu iki kemik, sacrum kemiği ile eklem yapar. Coccygis kemiği sacrumun altında onunla eklem yapar. Kadın ve erkeklerde leğen kemiği, esas îtibâriyle aynı olmakla birlikte biraz farklılık gösterir.

Leğen kemiği omurga ile bacaklar arasında bağlantıyı sağlayan ve fazla ağırlık taşıyan bir kemiktir. Altta uyluk kemikleri üstte omurgalarla eklem yapar. Leğen kemiğine bacak ve vücut hareketlerinin önemli bir kısmını sağlayan kaslar yapışır. Önde karın ön duvarı ile birleşen leğen kemiği, iç organların yerleştiği karın boşluğunu alttan sınırlar. Leğen kemiğinin meydana getirdiği pelvis boşluğu kadınlarda doğum yolunun önemli bir kısmını teşkil eder.

Kaynak Rehber Ansiklopedisi