LİRKUŞU (MENURA) HAKKINDA BİLGİ


LİRKUŞU (Menura) HAKKINDA BİLGİ NEDİR, LİRKUŞU (Menura) HAKKINDA BİLGİ ANLAMI, LİRKUŞU (Menura) HAKKINDA BİLGİ HAKKINDA BİLGİ, LİRKUŞU (Menura) HAKKINDA BİLGİ DERS NOTU, LİRKUŞU (Menura) HAKKINDA BİLGİ ÖDEVİ sayfanın konularıdır.

Alm. Leierschwanz, Fr. Menure lyre, İng. Lyre bird. Familyası: Lirkuşugiller (Menuridae). Yaşadığı yerler: Avustralya ormanlarında. Özellikleri: Kuvvetli bir gaga, kısa ve yuvarlak kanatları mevcuttur. Kuyrukları zarif bir lir şeklindedir. Çeşitleri: İki türü vardır.

Lirkuşugiller familyası türlerinin genel adı. İsmini eski zamanlarda kullanılan bir müzik âletinden alan lirkuşunun erkeklerinin, çok uzun ve yelpâze biçiminde açılan kuyrukları vardır. Kuyruğunun açılmış hâli “lir” denen müzik âletini andırır. Böcekler ve solucanlarla beslenir. Kuşlar içinde en güzel şakıyanlardandır. Bir başka özellikleri de diğer kuşların seslerini kolaylıkla taklit edebilmesidir.

İki ayrı türü bilinmektedir. Bunlardan “Menura superba” türü Avustralya’nın doğusundaki ormanlık alanlarda yaşar. Kuzeydoğu Avustralya’daki astropikal bölgede bulunan (M. alberti) türlerinden daha iridir. Boyu 75 ile 100 cm kadardır.

Kaynak Rehber Ansiklopedisi