LOHUSA ŞERBETİ HAKKINDA BİLGİ


LOHUSA ŞERBETİ HAKKINDA BİLGİ NEDİR, LOHUSA ŞERBETİ HAKKINDA BİLGİ ANLAMI, LOHUSA ŞERBETİ HAKKINDA BİLGİ HAKKINDA BİLGİ, LOHUSA ŞERBETİ HAKKINDA BİLGİ DERS NOTU, LOHUSA ŞERBETİ HAKKINDA BİLGİ ÖDEVİ sayfanın konularıdır.

Alm. Sherbett der Wöchnerin (m), Fr. Sirop de accoucheé, İng. Scherbet of woman in childbed. Doğum sebebiyle yapılan şerbetin adı. Örf ve âdetlerine yüzlerce yıldır bağlı olan Anadolu halkının terk etmediği an’anevî (geleneksel) bir ikrâmdır.

Çocuk doğunca, gözü aydına, hayırlı olsun demeye gelen eş, dost ve akrabâya, yörenin âdetine göre bardaklarla, sıcak veya soğuk şerbet verilir. Kırmızı boyalı, tarçınlı olan şerbet, bolca şekerli olurdu. Evdeki ikrâmın dışında, sürahilere konan şerbet, müjdeci adı verilenlerle, dost ve akrabâya gönderilirdi. Bu sürâhinin kapağına yemeni bağlanırsa kız, boğazına bağlanırsa oğlan olduğuna işâret ederdi. Müjdecilere, gidilen evlerden çeşitli hediye vermek âdettendi. Büyük şehirlerde unutulmaya yüz tutan bu âdet, köy ve kasabalarda bugün de görülür.

Kaynak Rehber Ansiklopedisi