LOHUSAOTUGİLLER (ARISTOLOCHIACEAE), OSTERLUZEI HAKKINDA BİLGİ


LOHUSAOTUGİLLER (Aristolochiaceae), Osterluzei HAKKINDA BİLGİ NEDİR, LOHUSAOTUGİLLER (Aristolochiaceae), Osterluzei HAKKINDA BİLGİ ANLAMI, LOHUSAOTUGİLLER (Aristolochiaceae), Osterluzei HAKKINDA BİLGİ HAKKINDA BİLGİ, LOHUSAOTUGİLLER (Aristolochiaceae), Osterluzei HAKKINDA BİLGİ DERS NOTU, LOHUSAOTUGİLLER (Aristolochiaceae), Osterluzei HAKKINDA BİLGİ ÖDEVİ sayfanın konularıdır.

Alm. Hohlwurz (f), Fr. Aristolochiacés, İng. Aristolochiaceae. Çiçekleri çoğunlukla borazan şeklinde, erdişi, yaprakları büyük ve yürek şeklinde, sarmal dizilişli, otsu ve bir kısmı sarılıcı bitkiler. Çiçek örtü yaprakları birbiriyle birleşerek taban kısmında genişleyen borumsu ve saksafon gibi bir şekil almıştır.

Çoğunlukla tropik bölgelerde yetişen yedi cins ve 600 kadar türü vardır. Boru şeklindeki çiçeğinin iç tarafı aşağı doğru kıvrılmış tüyleri olması dolayısıyla, ilgi çekici bir tozlaşma sistemini ortaya çıkarmıştır. Bu tüyler çiçeğe gelen böceklerin aşağı inmesine mânî olmaz, fakat çıkmalarına mânî olur. İçeriye giren böceklerin diğer çiçeklerden getirdikleri çiçek tozlarıyle tozlaşma olduktan sonra ve çiçeğin erkek organları çiçek tozlarını böceğin üzerine döktükten sonra kopan tüylerin buruşması ile böceğin çıkış yolu yeniden açılmış olur.

Kaynak Rehber Ansiklopedisi