MAHMÛDE OTU (CONVOLVULUS SCAMMONIA) HAKKINDA BİLGİ


MAHMÛDE OTU (Convolvulus scammonia) HAKKINDA BİLGİ NEDİR, MAHMÛDE OTU (Convolvulus scammonia) HAKKINDA BİLGİ ANLAMI, MAHMÛDE OTU (Convolvulus scammonia) HAKKINDA BİLGİ HAKKINDA BİLGİ, MAHMÛDE OTU (Convolvulus scammonia) HAKKINDA BİLGİ DERS NOTU, MAHMÛDE OTU (Convolvulus scammonia) HAKKINDA BİLGİ ÖDEVİ sayfanın konularıdır.

Alm. Shammoniumwurzel, Fr. Scammonée (f), İng. Scammony plant. Familyası: Sarmaşıkgiller (Convolvulaceae). Türkiye’de yetiştiği yerler: Anadolu.

Temmuz-ağustos ayları arasında, sarımsı-beyaz renkli çiçekler açan, çok yıllık, otsu, sürünücü ve sütlü bir bitki. Gövdeleri ince, tüysüz ve sarılıcıdır. Yaprakları üç köşeli ve ok şeklindedir. Çiçekler, dalların ucunda 3-5 çiçekli durumlar yaparlar. Çiçek parçaları beşli olup, çan şeklindedir. Meyveleri saman renginde, tohumları köşeli ve siyahımtrak renklidir.

Kullanıldığı yerler: Bitkinin kökü ve köklerinden elde edilen kurutulmuş usâre kullanılır. Kökler bir çakı ile çizilir, akan süt kaplarda toplanır ve güneşte kurutulur. Kökün yaşına ve toprağın cinsine göre verim değişiktir. Genellikle bir kökten 2-4 gram mahmûde elde edilir. Yaşlı köklerde verim fazladır. Saf mahmûde, sarımsı esmer renktedir. Mahmûde şeker, nişasta, müsilaj, tanen ve reçine ihtivâ eder. Müshil etkisi sebebiyle günde 0.30-0.50 gram hap hâlinde alınabilmektedir.

Eskiden Osmanlı Devleti zamanında önemli bir ihraç maddesi idi. Şimdi azalmış olup nâdir olarak bulunmaktadır.

Kaynak Rehber Ansiklopedisi