MAHMUZÇİÇEĞİ (CENTRANTHUS RUBER) HAKKINDA BİLGİ


MAHMUZÇİÇEĞİ (Centranthus ruber) HAKKINDA BİLGİ NEDİR, MAHMUZÇİÇEĞİ (Centranthus ruber) HAKKINDA BİLGİ ANLAMI, MAHMUZÇİÇEĞİ (Centranthus ruber) HAKKINDA BİLGİ HAKKINDA BİLGİ, MAHMUZÇİÇEĞİ (Centranthus ruber) HAKKINDA BİLGİ DERS NOTU, MAHMUZÇİÇEĞİ (Centranthus ruber) HAKKINDA BİLGİ ÖDEVİ sayfanın konularıdır.

Alm. Rote spornblume, Fr. Centhrante (m), İng. Red valerian. Familyası: Kediotugiller (Valerianaceae). Türkiye’de yetiştiği yerler: Marmara bölgesi.

Mayıs-eylül ayları arasında çiçek açan, duvarlar ve kayalar üzerinde yetişen, tüysüz, mavimsi-yeşil renkli, kalın bir toprak altı gövdesi olan, çok yıllık bir bitki. Bitkinin gövdeleri dik ve silindir şeklindedir. Yaprakları aşağıdakiler ve yukarıdakileri saplı olmak üzere gövde üzerinde karşılıklı-çapraz dizilmişlerdir. Çiçekler hoş kokulu kırmızı, pembe bâzan da beyaz olup, yalancı şemsiye tipinde çiçek durumları teşkil ederler. Çiçeğin taç yaprağı alt kısımda ince ve uzun bir mahmuz yapmakta, üst kısmı ise tüpsü bir uzantı meydana getirmektedir. Meyve, üzerinde tüylü bir sarguç taşıyan yalancı bir fındıksı meyve tipindedir. Tek tohumludur.

Kullanıldığı yerler: Daha çok süs bitkisi olarak yetiştirilmektedir. Yaprakları salata olarak yenilebilmektedir. Toprak üstü kısımları ve kökleri taze veya kurutulmuş hâlde yatıştırıcı ve uyuşturucu olarak kullanılır.

Kaynak Rehber Ansiklopedisi