MALTAERİĞİ (ERIOBOTRYA JAPONICA) HAKKINDA BİLGİ


MALTAERİĞİ (Eriobotrya japonica) HAKKINDA BİLGİ NEDİR, MALTAERİĞİ (Eriobotrya japonica) HAKKINDA BİLGİ ANLAMI, MALTAERİĞİ (Eriobotrya japonica) HAKKINDA BİLGİ HAKKINDA BİLGİ, MALTAERİĞİ (Eriobotrya japonica) HAKKINDA BİLGİ DERS NOTU, MALTAERİĞİ (Eriobotrya japonica) HAKKINDA BİLGİ ÖDEVİ sayfanın konularıdır.

Alm. Wollmispel (f), Fr. Nèflier (m) de Malte, İng. Loquat. Familyası: Gülgiller (Rosaceae). Türkiye’de yetiştiği yerler: Akdeniz sâhil şeridi (Batı ve Güney Anadolu).

Kışın yapraklarını dökmeyen, yaprakları ve çiçek durumları kırmızımtrak-esmer olan 10 m boyundaki ağaç. Çiçekleri sonbaharda açar. Meyveler kış süresince olgunlaşarak ilkbaharda turfanda olarak toplanabilir. Meyveleri 3-5 cm uzunlukta, yuvarlak veya uzunca şekilde sarı renkli ve tatlı lezzetlidir. İçerisinde büyük, kahverengi ve parlak çekirdekleri bulunur. Çekirdeğin az olması makbuldür. Yenidünyâ adıyle de bilinir. Vatanı Çin’dir.

Yenidünyâ, kış esnâsında sıcaklığın sıfırın altına düştüğü yerlerde yetişmez. Killi-tınlı, derin yapılı, kireci fazla olmayan, organik maddelerce zengin ve geçirgen topraklarda iyi yetişir.

Memleketimizde daha çok çekirdekten yetiştirilir. Yabancı bâzı çeşitleri ile aşı yapılarak da üretilebilmektedir. Bahçeye dikilecek fidanlar arasında 6-7 m aralık bulunmalıdır.

Kullanıldığı yerler: Yaprakları tanen taşır. Bunun için kabız edicidir. Tâze ve kurutulmuş yaprakları çay hâlinde (% 2-5’lik) ishallere karşı kullanılır. Meyveleri sevilerek yenir.

Kaynak Rehber Ansiklopedisi