Mandalinanın Faydaları


image001

Mandalinayı çocuktan tutun yaşlısına kadar her insanın sevdiğini bilmekteyiz. Sonbahar aylarında meyvelerden en çok mandalina tüketilmektedir. Aynı zamanda içerisinde bol miktarca C vitamini ve bu onun tüm dünya tarafından sevilmesini sağlamıştır. Peki, mandalinanın yararlarını sağlığımız ile ilgili ne işe yaradığını biliyor muyuz?

Mandalinanın faydalarını şöyle sıralayabiliriz.

Mandalinanın Kansere Faydaları: Bu konuyla alakalı olarak son zamanlarda yapılan araştırmalar mandalinanın karaciğer kanserine karşı  çok etkili olduğunu ortaya koymuştur. Bunun yanında bol miktarda C vitamini be ceta cryptoxanthin içeriği için karaciğer kanserine yakalanma riskini azaltır.

C Vitamini Deposu:  C vitamini açısından çok zengin olan mandalina bu özelliği sayesinde serbest radikallere hayat hakkı tanımaz. Bunun bir sonucu olarak serbest radikallerin yol açtığı birçok hastalığa yakalanma riskini azaltır.

Kolesterole Faydaları: Mandalina vücut da kolesterol üretimini kısıtlayan Synephrine üretir. Mandalina aynı şekilde kötğ kolesterol seviyesini yükselten serbest radikallerin oluşturduğu unsurları ortadan kaldır. Damar tıkanıklığı riskini azaltır.

Mandalina Kan Basıncını Düzenler: Mandalina düşük kan basıncı sorunları olan kişilere yardımcı olabilir. Kan basıncı seviyesini normalde tutmayı sağlayabilir.

Kilo Vermeyi Kolaylaştırır: Bol miktarda lif  içeren mandalina iki yönlü olarak kilo vermeyi kolaylaştırır. Birincisi lifler yardımıyla midenin sürekli tokluk hissini arttırır, ikincisi içe sindirim sistemine faydalı olması ve sindirim sistemini ve özellikle bağırsak hareketlerini arttırması kolay bir şekilde dışkı atımını sağlar.

Sağlıklı Bağışıklık Sistemi İçin Mandalina: Mandalina bol miktarda C vitamini içerdiği için bağışıklık sistemi sağlığını korur ve güçlendirir. Özellikle kış aylarında soğuk algınlığının neden olduğu bakteriyel ve salgın hastalıklarına karşı bağışıklık sistemine destek olur.Bu yüzden kış aylarında bolca tüketilmesi tavsiye edilir.

Mandalina Cilt Sağlığını Korur: C vitamini bol içerdiği için mandalina cilt sağlığı için d faydalı bir meyvedir. Cildi serbest radikallerden korur, güneş ışınlarının enden olduğu zararları giderebilir. Mandalina kabuğu direkt olarak cilde uygulanarak cilt sağlığına katkıda bulunabilirsiniz.

Mandalina Saç Sağlığını Korur: Cilt sağlığı dışında saç sağlığı içinde çok faydalı olan mandalina, özellikle kırılgan saç yapılarının ortadan kaldırılmasında önemli rol üstlenebilir. Saç dökülmesini engelleyebilir ve serbest radikallerin verdiği zararları giderebilir.

Soğuk Algınlığında Mandalina: Kış aylarında üşütmeye bağlı olarak öksürük, nezle, grip gibi sorunları giderebilir. Bol miktarda C vitamini içerdiği için önceden mandalina tüketimi kış aylarında yaşanabilecek soğuk algınlıklarına yakalanma riskini azaltır.