Manikürcü-Pedikürcü; mesleği hakkında bilgi


TANIM                       

   Kişinin sağlık, temizlik ve güzelliğini tamamlayan el ve ayak

   bakımını  yapan kişidir.    

GÖREVLER                     

–    Çalışacağı bölümün temizliğini ve düzenini sağlar,

–  Kullanılan aletleri sterilize ederek  kontrolünü yapar, araç- gereci  hazırlar,

–    Müşteriyi karşılar, bilgi alır,

–    Müşterinin el ve ayaklarını inceler,

–  Manikür (El bakımı )yapar, bunun için önce varsa tırnaktaki    ojeyi/cilayı siler, tırnak keser, törpü yapar ,  tırnak etrafındaki ölü tabakayı tırnaktan ayırır, ölü derileri alır, rotüş törpüsü yapar, el masajı yapar , tırnağa oje/cila sürer,

–   Manikür uygulaması sonrası isteğe göre tırnağa süsleme yapar,

–   Uzun tırnak isteniyorsa protez tırnak uygular,

–  Pedikür (ayak bakımı ) yapar, el bakımındaki işlemler dışında ayak topuğunu temizler, basit tırnak  batığı ve nasır problemlerini giderir,

–          Müşteriye kendisinin yapabileceği bakım hakkında tavsiye ve uyarılarda bulunur.

–          Müşterinin  depilasyon  (geçici kıl yok etme) ihtiyacı olması halinde depilasyoncuya yönlendirir.

 

 KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

–          Küvetler ( el ve ayak için)

–          Makaslar ( Tırnak makası, Et makası)

–          Pensler ( Et pensi, Tırnak pensi)

–          Tırnak süsleme kiti

–          Protez tırnak uygulama seti,

–          Manikür çubuğu ve fırçası,

–          Elektrikli tırnak törpü cihazı,

–          Törpüler ( El- ayak)

–          Parmak arası törpüsü,

–          Ayak parmak ayırma süngeri,

–          Kağıt havlu, peçete

–          Pamuk,

–          Tonik

–          Yağlar ( Vazelin, nemlendirici krem, badem yağı)

–          Ponza taşı

–          Tabure,Sedye

–          Terlik-galoş

–          Tıbbi ve dogal ilaçlar

–          Aseton, oje, cila

–          Bone

–          Eldiven,Maske

–          Parafin

 

 

 

 
MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

 

             Manikürcü – Pedikürcü  olmak isteyenlerin;

        – Ellerini ve parmaklarını ustalıkla kullanabilen, görme problemi   olmayan,

– Bakımlı, titiz ve dikkatli ,

– Güler yüzlü, sabırlı, sevecen,

– Sır saklayabilen,

– Yenilikleri takip edebilen,

– Müşterilerin duygularına, ihtiyaçlarına anlayışla yaklaşabilen,

  kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

 

 Cilt bakımı ve güzellik salonu gibi kapalı ortamlarda genellikle   oturarak çalışırlar, çalışma esnasında iş önlüğü giyilmiş, eldiven ve maskeli olarak, bel ve boyunlarını eğerek  çalışırlar. Çalışma ortamı çoğunlukla sessiz, temiz ve hijyeniktir. Manikürcü-Pedikürcü  müşterinin el ve ayak tırnak bakımının uygulanması sırasında  müşteriyle sözel iletişim halinde işini yürütür.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

 

– Çalışma alanı geniş bir meslek olup, meslek elemanları Kuaför Salonlarında, Güzellik  ve Cilt    Bakım Salonlarında , TV Stüdyolarında,  Turistik Otellerde çalışma  imkanlarının  yanı sıra   kendilerine iş yeri açarak iş sahibi olmaları  nedeniyle   işsiz   kalma  problemleri yoktur. Çalışanların  % 80-90 ‘ı bayandır.

-Manikürcülük/Pedikürcülük mesleği yakın zamana kadar daha çok kuaför salonlarında ek bir iş olarak kuaförün dışında farklı kişiler tarafından icra edilirken, son yıllarda kuaförlükten ayrılarak cilt bakımı ve güzellik salonlarında yapılan temel işlerden biri haline gelmiştir. Bu mesleği icra edenlerin işin gereği olarak hijyen, sağlık kuralları, kan ve diğer yollarla geçen cilt ve deri hastalıkları vb. konularda bilgi sahibi olmaları gerekmektedir..Bu mesleği icra edenlerin ayrıca doktora başvurulması gereken durumların farkında olmaları, bu hallerde müşteriye durumu anlatarak müdahale etmeden doktora gidilmesi hususunda  tavsiyede bulunmaları beklenmektedir. Hemen her meslekte olduğu gibi bu meslekte de nitelikli, iyi eğitim görmüş eleman sıkıntısı olduğu gözlenmektedir.

 

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

Bu mesleğin eğitimi ; Kız Teknik Öğretim Olgunlaşma Enstitüleri,  Halk Eğitim Merkezlerinde  kurs olarak , Anadolu Kız Meslek/Anadolu Meslek Liseleri ve Kız Meslek  Liselerinin“ Cilt Bakımı ve Kuaförlük” bölümünde ve Mesleki Eğitim Merkezlerinin Cilt Bakımı ve Güzellik bölümlerinde ders  olarak verilmektedir.

 

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

–          Anadolu Meslek/Anadolu Kız Meslek Liseleri “Cilt Bakımı   ve Kuaförlük”alanına girebilmek için İlköğretim Okulu mezunu olmak ve Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve     yerleştirme Sınavında başarılı  olmak gerekmektedir

–          .Kız Meslek/Meslek Liselerine  ve  Kız Teknik Öğretim Olgunlaşma Enstitülerine girebilmek için  ilköğretim okulu mezunu olmak yeterlidir.

Çıraklık  eğitimine başlayabilmek için;

–   En az ilköğretim okulu mezunu olmak,

–          14 yaşını doldurmuş olmak,

–     Eğitim görmek istediği meslekte bir işyeri sahibi ile çıraklık

    sözleşmesi imzalamak gerekmektedir.

Halk Eğitim Merkezlerinde kursa katılmak için en az İlköğretim    çağı dışında olmak ve 15 kişilik grubun oluşması gerekmektedir.

EĞİTİM SÜRESİ   VE İÇERİĞİ

Meslek Liselerinde eğitim süresi 4 yıl,Kız Teknik Öğretim Olgunlaşma Enstitülerinde 2 yıl, Mesleki Eğitim Merkezlerinde ilköğretim okulu mezunları için 3 yıl,  lise veya dengi okul mezunları için  1,5 yıl sürelidir.

–          Meslek Liselerinde son sınıfta, Kız Teknik Öğretim Olgunlaşma Enstitülerinde 2. Sınıfta 3308 Sayılı Yasa’ya göre 3 gün işletmelerde, 2 gün okulda eğitim görmekte, Mesleki Eğitim Merkezlerine gelen öğrenciler de 5 gün işletmelerde, 1 gün Mesleki  Eğitim Merkezinde eğitim görmektedirler.

–          Mesleki Eğitim Merkezlerinde çırak öğrenciler teorik eğitim diliminde; Türkçe, Matematik, Meslek Matematiği, İşletme Bilgisi ve Kooperatifçilik, Toplam Kalite Yönetimi gibi genel bilgi dersleri ile Teknik Resim, İş Güvenliği, Meslek Resmi, Meslek Bilgisi, Meslek Sağlık Bilgisi gibi meslek dersleri alırlar.

– Kız Teknik Öğretim Olgunlaşma Enstitülerinde  genel kültür derslerinin yanı sıra, mesleki anatomi-fizyoloji, mesleki kimya, makine bilgisi, seçmeli ders olarak da mesleki resim, estetik, tırnak bakımı, el ve ayak masajı,  cilt bakımı ve uygulaması, elektrik bilgisi dersleri  verilmektedir.

–  Meslek Liselerinde öğrencilere, teorik ve pratik eğitimde, Manikür-Pedikür ile ilgili temel tanımlar, teknik terimler, temel bilgi ve beceriler kazandırılır. Alanıyla ilgili araç ve gereçler tanıtılır, kullanımları ve basit onarımları öğretilir. Müşterilerin isteğine uygun  manikür-pedikür uygulama becerisi kazandırılır. Ayrıca, manikür-pedikür yapımında, uygulama işlemleriyle ilgili  bilgilendirme,  iş güvenliği ilkeleri ve meslekle ilgili genel sağlık kuralları öğretilmektedir.

 

MESLEKTE İLERLEME

 

Meslekte ilerleme  kişilerin ustalık belgesi almaları ve kendi işyerlerini açmalarıyla mümkündür.Ayrıca zaman içinde tanınmaları da ilerleme olarak görülebilir.

 

 

  

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU

EĞİTİM SÜRESİNCE

Meslek Lisesi ve Mesleki Eğitim Merkezlerinde eğitim gören  öğrencilere işletmelerdeki mesleki eğitim süresince yaşlarına  uygun asgari ücretin % 30 undan az olmamak üzere ücret ödenir.

EĞİTİM SONRASI

-Kendi işini kuranların işyerinin bulunduğu bölgeye göre kazanç miktarı değişmektedir.  Buna mesleki birikim, meslekteki başarı ve  kişisel özellikler de  etki etmektedir.

– İşyerlerinde çalışanlara  işverence müşteri sayısına göre prim  verilmekte  olup, zaman zaman da   müşteri tarafından bahşiş verilmektedir.

AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

           – İlgili Eğitim Kurumları,

– Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Bilgi  

   Merkezi,

– Bünyesinde Meslek Bilgi Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri,

             -Kuaförler Derneği.