MAUN AĞACI (SWIETENIA MAHOGANI) HAKKINDA BİLGİ


MAUN AĞACI (Swietenia mahogani) HAKKINDA BİLGİ NEDİR, MAUN AĞACI (Swietenia mahogani) HAKKINDA BİLGİ ANLAMI, MAUN AĞACI (Swietenia mahogani) HAKKINDA BİLGİ HAKKINDA BİLGİ, MAUN AĞACI (Swietenia mahogani) HAKKINDA BİLGİ DERS NOTU, MAUN AĞACI (Swietenia mahogani) HAKKINDA BİLGİ ÖDEVİ sayfanın konularıdır.

Alm. Acajoubaum, Mahagonibaum (m.), Fr. acajou mahogani (m.), İng. Mahogany tree. Familyası: Tesbihağacıgiller (Meliaceae). Türkiye’de yetiştiği yerler: Türkiye’de yetişmez.

Amerika, Afrika ve Hindistan’da yetişen parlak, kırmızımsı ve sert kerestesi olan büyük orman ağacı. Sert ve sağlam olan koyu renkteki kerestesi, mahun veya maun adını alır. Mahun ağaçlarının ağırlığı türlerine ve yetiştiği bölgelere göre değişir.

Kullanıldığı yerler: Mobilyacılıkta kullanılan makbul bir ağaçtır. İyi işlenebilmesi, sertliği, sağlamlığı ve rengi îtibâriyle aranan ağaçlardandır. İyi cila kabul eder. Mahunun gün ışığında rengi koyulaşır. Koyu renklisi daha makbûldür. Benekli, damarlı gibi çeşitleri vardır.

Kaynak Rehber Ansiklopedisi