Maydanozun faydaları

Maydanozun faydaları saymakla bitmez bir bitkidir. Her türlü yemeklere, salatalara, böreklere çok iyi yakışmaktadır. Ayrıyetten sıcak suyun içine konupp biraz kaynattığınız zaman hem böbreklere hem de kadın hastalıklarına da iyi geldiği söylenmektedir. Hem lezzetli, hem de son derece yararlı bir bitkidir. Her mevsim de pazarlarda, manavlarda ve bahçelerimizde de ulunmaktadır.  Kadınlar  için en önemli özelliği içerdiği C vitamini ve demir içermektedir. Bir tutam maydanoz, günlük C vitamini ihtiyacının çoğunu karşılamaktadır. Maydanozda ayrıca, kalsiyum, potasyum, kükürt, magnezyum ve klorin ile A ve K vitamini de bulunmaktadır. Maydanozun faydaları da aşağıda listelenmektedir.
. Maydanoz bir provitamin A (Beta karoten ) kaynağı olduğu için görme gücüne, kılcal damar sistemine, adrenal bezine ve troid bezine iyi geliyor.
. Maydanoz suyundaki yüksek klorofil miktarı, kanı arttırarak oksijeni metabolize ediyor ve böbreklerin, karaciğerin, idrar yollarının temizlenmesine yardım ediyor. Sindirim enzimlerini uyararak sindirim rahatsızlıklarını dindiriyor. Barsak solucanlarının düşürülmesine yardım ediyor. Gazın dışarı atılmasını sağlar.
. Kanı temizliyor,kansızlığa, mesane iltihaplanmasına, karaciğer rahatsızlıklarına, damar sertliğine etkili. Kan şekerini normal seviyede tutuyor.
.Tohumlarının idrar ve safra söktürücü, adet kanamalarını kolaylaştırıcı nitelikleri var. Adet sancılarına iyi geliyor.
.Grip ve nezleye iyi gelmekte, Kansere karşı koruyucu bitki olmaktadır.
.Yatmadan önce ağızda çiğnenen bir demet maydanoz rahat uyumayı sağlar, ağız kokusunu alır. Bulantılarda ve nefes darlığında bir tutam maydanozu iyice çiğneyerek yutmak kişiyi rahatlatabilmektedir..
.Vücutta yara, kesik ve morartıları iyileştirmektedir.
. Önemli bir afrodizyak.
. Maydanoz folik asit içerdiği için de önemli bir bitki. Folik asit merkezi sinir sisteminin işlemesinde hayati bir rol oynuyor. Folik asit incebağırsağın ilk kesiminde emiliyor, sonra karaciğere giderek orada metabolize oluyor.
. Maydanoz kozmetik malzemesi olarak da önemli. Cilde ve saç dökülmelerine iyi gelmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir