MELEKOTU (ANGELICA SYLVESTRIS) HAKKINDA BİLGİ


MELEKOTU (Angelica sylvestris) HAKKINDA BİLGİ NEDİR, MELEKOTU (Angelica sylvestris) HAKKINDA BİLGİ ANLAMI, MELEKOTU (Angelica sylvestris) HAKKINDA BİLGİ HAKKINDA BİLGİ, MELEKOTU (Angelica sylvestris) HAKKINDA BİLGİ DERS NOTU, MELEKOTU (Angelica sylvestris) HAKKINDA BİLGİ ÖDEVİ sayfanın konularıdır.

Alm. Brustwurz (f.), Fr. Angèlique (f.), İng. Angelica. Familyası: Maydanozgiller (Umbelliferae). Türkiye’de yetiştiği yerler: Kuzey ve Güneydoğu Anadolu.

1-2 m yüksekliğinde, pembemsi beyaz renkli çiçekli, daha çok su kenarları veya sulak çayırlarda yetişen, çok yıllık, tüysüz bir bitki. Çiçekler temmuz-eylül ayları arasında açar. Gövdeleri silindir biçiminde içi boş, mavimsi yeşil veya kırmızımtrak renklidir. Yapraklar parçalıdır ve özel bir kokusu vardır. Meyveleri oval şekilli ve kanatlıdır.

Kullanıldığı yerler: Köklerinde uçucu yağ ve tanen, meyvelerinde ise sâbit yağ ve petroselin asidi vardır. Kabız edici, sinir sistemini kuvvetlendirici, yatıştırıcı etkilere sâhiptir. Çayı (% 5-10), günde birkaç bardak içilebilir. Familyanın zehirli olan diğer bitkileriyle karıştırılmamalıdır.

Kaynak Rehber Ansiklopedisi