Meme Büyütme Ameliyatı Hakkında Bilgi


meme büyütme ameliyatıı

Boş bir protez koltuk altından yerleştiriliyor ve sonra serum fizyolojik ile dolduruluyor. Ayrıca bu yöntem ile sadece kas altına ulaşmak mümkün. Dolayısı ile anatomik, asimetrik ya da titanyum bir protez bu şekilde kullanılamıyor.

Meme ucu kesimi: Eğer meme ucu genişse renkli kısmın cilt ile birleştiği yerden yarım ay şeklinde bir kesim ile protez konulabilir. Genellikle kalan iz belli belirsiz olur. Tek sıkıntı meme ucunun protezin geçmesine müsaade edecek büyüklükte olması. Bir de bu teknikte meme ucunda his kaybı olması ve emzirmede problem yaşanması ihtimali nispeten fazla.

Göğüs altı kesimi: Memenin altındaki doğal kantlantı çizgisinden 3- 5 santimetre bir kesim ile protez konuluyor. İyi iyileşen bir ciltte çok az iz kalıyor ve bu iz katlantı çizgisi içerisinde saklanıyor. Bu kulağa en az iyi gelen yöntem olmasına rağmen hem en güvenilir hem de en kolay olması sebebiyle dünyada en çok tercih edilen kesi şekli. Burada cerrah bütün ameliyat sahasına hakim olabiliyor ve ameliyat sonrasında beklenmeyen bir sürpriz çıkma ihtimali en aza iniyor.

“BU KADAR ÇOK İHTİMALDEN HANGİSİ BANA UYGUN”
Ne kadar çok ihtimal olduğunu görünce kafanız karışmasın. Bunların hiçbirisi için en iyisi budur demek mümkün değil. Eğer öyle olsaydı zaten bu kadar çok protez çeşidi, ameliyat şekli olmazdı. Her cerrahın tercih ettiği ve hastası için daha uygun olan kombinasyon olacaktır. Ben size her ihtimali ayrıntılı düşünmek yerine kararı cerrahınız ile beraber vermenizi öneririm. Böylece hem onun tecrübesinden yararlanmış hem de onu deneyimi belki daha az olan bir ameliyat şekline zorlamamış olursunuz.
Sonuçta her doktor en iyi bildiği ve en iyi sonuçları alacağını düşündüğü teknik ve protezi kullanacaktır. Doktorunuza güvenin.

Ben daha ağırlıklı olarak kas üzeri, anatomik, sert silikonlu, pütürlü yüzeyli ve meme altı kesimini tercih ediyorum. Hastalarımın %60 kadarını bu kombinasyon oluşturuyor. Meme altı izi neredeyse hiç gözükmüyor ve sorun oluşturmuyor.
KOMPLİKASYONLAR VE ÇIKABİLECEK SORUNLAR:
Bu ameliyat sonrasında karşılaşabileceğiniz sorunları protezden ve ameliyattan kaynaklanabilecekler olarak ikiye ayıralım.
Ameliyata bağlı çıkabilecek komplikasyonlar: Her ameliyatta olana kanama ve enfeksiyon burada da mümkün. Bu ameliyatta ciddi bir kanama olması olasılığı neredeyse yok. Kanama protezin bir kenarında kan birikmesi yani “hematom” şeklinde olabilir. Doktorunuz sizi yeniden ameliyathaneye alarak bu birikmeyi temizlemek ve kanamayı, eğer devam ediyorsa, durdurmak isteyebilir..
Aynı şekilde ameliyattan sonra beşinci gün civarında tek taraflı bir şişlik enfeksiyon habercisi olabilir. Yine çözüm protezin çıkarılması ve enfeksiyonun temizlenmesi olabilir.
Bunlar çok nadir görülen sorunlar olmasına rağmen her zaman olasılık dahilindedirler.
Protezlere bağlı çıkabilecek komplikasyonlar: Silikon kaplı protezleri vücut yabancı bir madde olarak kabul eder. Silikona karşı vücutta bir reaksiyon gelişir ve protez etrafında çok ince bir bariyer oluşur. Nadir durumlarda bu reaksiyon çok abartılı seyreder ve bariyer kalınlaşarak “kapsül” dediğimiz sert bir yapıya dönüşür. Kapsül eğer ileri derecede ise meme şekli bozulur ve tedavi edilmesi gerekebilir. Ameliyatsız tedaviler cevap vermezse en son çare olarak protez çıkarılabilir. Ama kapsüllerin çoğu bu aşamaya gelmeden tedavi edilebilirler ve protezleri çıkarmak gerekmez.
Protezlerin pütürlü yüzeyli olması ve kas altında durmaları kapsül riskini azaltırken ameliyat sırasında hematom ve dışarıdan fark edilemeyecek hafif enfeksiyonlar olması, cerrahi eldiven pudrası gibi kimyasal yabancı maddelerin kapsül riskini arttırabileceği kabul edilir.
Protezlerin “patlaması” da medyada sıkça sansasyonel haberlere konu olmasına rağmen pek olasılık dahilinde değil. Protezler üzerlerinden kamyon geçse bile patlamayacak kadar sağlamdırlar. Sadece keskin yada sivri bir cisimle delinebilirler. Bazı protezlerin zaman içerisinde kendiliğinden yırtılabileceği gösterilmişse de bu hem nadirdir hem de yeni nesil protezlerde bu olasılık düşmüştür.

SIK SORULAN SORULAR:
Meme protezi olan bir anne bebeğini emzirebilir mi?
Haklı olarak her anne adayı bunu merak ediyor. Sorunun cevabı evet olacaktır. Çünkü protez her ihtimalde meme bezinin altına konuluyor ve ne süt bezlerini ne de süt kanallarını bozmuyor.
Belki tek risk meme ucundan yapılan kesimlerden sonra olabilir. Normalde bu da beklenmeyen bir durum olacaktır ama meme ucundan protez konulurken süt kanallarına zarar verilmesi riski daha fazla.
Meme protezi kanser yapıyor mu?:
Amerika’da bu konu yıllardır araştırılıyor. FDA bir dönem silikon meme protezlerini tamamen yasakladı. Ancak daha sonra yapılan araştırmalar protezlerin kansere neden olmadığını defalarca kanıtladı ve FDA yeniden protez kullanımını serbest bıraktı. Özetle bugünkü bilgilerimize göre meme protezleri kanser yapmıyor demek yanlış olmaz.
Ameliyat sonucunun doğal olması neye bağlı?
Bazı yerli ve yabancı ünlüler doğal olmayan meme protezleri ile ünlendiler. Hastalarım bana burada ismini vermek istemediğim bazı mankenlerin neredeyse patlayacakmış gibi duran göğüslerini örnek göstererek ne istemediklerini anlatıyorlar. Bir ameliyatın sonucunun doğal olması sonuçta cerrahın elindedir. Bazı başka mankenlerde tamamen aynı tip ve aynı boyut protez taşımalarına rağmen bu durumun kimse farkına varmayabiliyor. İnanın suç protezlerin değil.
Emzirme sonrası sarkmış göğüsler protez ile dikleştirilebilir mi?:
Genellikle emziren annelerin göğüslerinde atrofi dediğimiz doku kayıpları oluyor ve memeler sanki içleri boşalmış gibi sarkıyorlar. Meme protezi ile bu sarkmayı düzeltmek her zaman mümkün olmuyor. Ama nadir durumlarda, sorun sadece meme bezinin azalması ise protezler çok iyi sonuç veriyor. Eğer deride de sarkıklık varsa yapılacak işleme “meme dikleştirme (kaldırma)” ameliyatında eklemek gerekiyor.

İPUÇLARI:
• Ameliyat öncesi mutlaka bir kontrol mamogramı çektirin ve saklayın.
• “Kuş göğsü” denilen göğüs kafesi bozukluklarında asimetrik meme protezleri en iyi sonucu veriyor.
• Koltukaltından gözükmeyen bir iz istiyorsanız mutlaka kas altı, serum fizyolojik dolu bir protez kullanılması gerekiyor.
• Meme ucundan yapılan ameliyatlarda meme ucunda his kaybı ve emzirme problemleri yaşama ihtimali nispeten yüksek.
• Pütürlü yüzeyli protezler kapsül riskini azaltıyor.
• Meme ameliyatından önce mutlaka bir mamogram çektirin.
• Meme ölçünüzü doğru alın. Cup olarak ölçünüzü sutyeninizin içerisinden okuyabilirsiniz. Göğüs çevrenizde memelerinizin altından ölçün ve “ 80 C” gibi bir sayıya ulaşın. Meme protezi sonrasında sadece cup olarak sutyen ölçünüz büyüyecektir. Göğüs çevreniz aynı kalır.

AMELİYAT ÖNCESİ VE SONRASI SİZİ NELER BEKLER:
Bu büyüklük ve zorluk olarak orta derecede bir ameliyat. Ağrılı bir ameliyat demekle doğru olmaz. Ama hastalar genellikle ilk 3-4 gün kol hareketlerinde biraz ağrı hissederler ve göğüslerinin gergin olduğundan yakınırlar.
Ameliyat sonrası aynı gün taburcu olabilir ve 3-4 gün sonra işinize dönebilirsiniz.
İlk gece nispeten sıkıntılı geçebilir. Genellikle ağızdan alınacak basit bir ağrı kesici yeterli olur. Bu ameliyat ciddi morarmanın ve şişliklerin beklenmediği bir girişimdir.
Çalışıyorsanız bu ameliyat için bir haftanızı ayırmak en doğrusu olacaktır. Bir haftanın sonunda neredeyse normale dönmüş olursunuz.