Mide Küçültme Ameliyatının Riskleri


3Her cerrahi prosedür de olduğu gibi Tüp mide operasyonlarında da potansiyel riskler ve potansiyel komplikasyonlar elbette ki mevcuttur. İşte bilmediğiniz. Bariatrik cerrahi operasyonu için genel riskler aşağıda yer almaktadır.

Kanama; Kanama ihtimali %1 den az olağandır, bu sebeple de kan nakline gereksinim duyulmaz.

Enfeksiyon; En yaygın çeşitleri yara, idraryolu ve akciğer enfeksiyonları olmaktadır.

Emboli; Emboli riski ölümcül bir risk olabilir ve bu risk operasyon ardından 3 hafta boyunca devam eder. Obezite cerrahisi ardından bu risk %1 den az olur. En mühim ve ciddi komplikasyon olarak geçer; ani ölümlere yol açabilir. Emboli riskini minimuma indirmek için kan sulandırıcıları ve emboli çorapları (ya da emboli makineleri) uygulanmalıdır.

Gögüs Problemleri; Zatüre, aspirasyon ve akciğer sönmesi genel anestezi komplikasyonları olar ak geçer, tüm ameliyatlardan ardından yaşanabilme riskleri mevcuttur. Bu riskleri minimuma indirmek için kişi şayet sigara kullanıyor ise sigarayı bırakmaya, ameliyat ardından erken yürüyüşlere başlamaya ve de nefes egzersizleri yapmaya teşvik edilir.

İnsizyonel Fıtıklar; Bu fıtıklar açık bariatrik cerrahi ardından yaygın olabilir, laparoskopik bariatrik cerrahi sonrası oldukça ender olarak ortaya çıkan komplikasyonlardır. İnsizyonel fıtık riski %1’den az olmaktadır ve ortaya çıkan fıtıklar oldukça küçük olup yakın bir sürede iyleşme gösterirler.

Yara Enfeksiyonu; Yara enfeksiyonları tüm ameliyatlar için olabilecek bir risktir. Açık ameliyatlarda bu oran %5 civarındadır. Bu enfeksiyonların tedavisi bandaj, antibiyotik, drenaj ya da yara yerinin tekrar açılmasını gerektirebilir. Enfeksiyon meydana gelmiş yaralarda çoğunlukla uzun bir süre pansuman ya1pılarak, ayakta tedavi yapılır. Sigara kullanan hastalar yara enfeksiyonları açısından daha fazla risk grubundadırlar.

Dalak ve diğer organlarda yaralanma; Dalak mide üst bölümünde yer alır ve ameliyat esnasında nadir de olsa yaralanması mümkündür. Laparoskopik bariatrik cerrahi sırasında dalak yaralanması oranı %1’den az bir orandadır. Dalak yaralanması meydana geldiğinde operasyon açık ameliyata çevrilebilir ve dalağın onarılmasına ihtiyaç duyulabilir.

Bağırsak Delinmeleri; Ender olarak bağırsak ya da mide operasyonu sırasında delinebilir. Şayet delinme meydana gelirse ve de bu durum anlaşılır ise, laparoskopik olarak onarılır, ancak bu durum operasyonun farklı bir tarihe ertelenmesine ya da iptal edilmesine yol olabilir. Şayet delinme meydana gelirse ve bu durum fark edilmez ise,  ileri cerrahi teknikleri ve yoğun bakıma ihtiyaç duyulan bir tedavi söz konusu olabilir.  Bu gibi durumlarda hayatı tehlike söz konusudur.

Ölüm; Laparoskopik sleeve gastrektomi yani, Tüp mide ameliyatında ölüm riski 1/1000 dür. Ölüm riskini az olsa da, daha da minimuma indirmek için ameliyat ekibinin profosyonel olması en önemli koşuldur.

Sleeve Gastrektomi – Tüp Mide Ameliyatı İçin Özel Riskler;

Zımba Hatında (Stapler Hattında) Kaçak Meydana gelmesi; Sleeve Gastrektomi yani tüp mide, çelikten zımba hattıyla ikiye bölünmüş durumdadır. Şayet bu stapler hattı bozulur ise ve sızıntıya sebep olur ise, karın zarı iltihaplanması, enfeksiyon ve apse riskilerine yol açabilir. Kaçak riski %2,5′ ten az olmaktadır. Kaçak meydana geldiğinde tedavi ikinci bir ameliyat, drenaj ve bir süre yoğun bakıma ihtiyaç duyulabilir.

Zımba Hatında (Stapler Hattında) Kanama Meydana Gelmesi; Stapler hattında %1’den az olsa da kanama riski mevcuttur. Çoğunlukla herhangi bir işleme ihtiyaç duyulmadan kendi kendine iyileşebilir. Kimi durumlarda biriken kanı dışarıya almak için ikinci bir işleme, drenaja ya da hastaya kan nakline gereksinim duyulabilir.

Vitamin – Mineral Eksikliği; Sleeve Gastrektomi yani, tüp mide ameiyatlarında bağırsak anatomisi herhangi bir şekilde değiştirilmez. Bu sebeple de vitamin ve mineral eksikliğine yol açan bir durum meydana gelmez. Vitamin ve mineral eksikliği tüp mide ameliyatları ardından oldukça ender bir şekilde görülür. D vitamini eksikliği normalde çok kilolu kişilerde sıkça karşılaşılır, bu sebeple de ameliyat ardından kişilere multivitamin önerilir.

Saç Dökülmesi; Obezite operasyonlarından birkaç ay sonra hızlı kilo vermeye bağlı olarak saç tellerinde incelme ve şaç dökülmesi ortaya çıkabilir. Bu durum, çoğunlukla geçici bir sorundur. Sebebi ise yeterli olmayan protein alımıdır.

Kilo Vermede Başarısızlık; Obezite operasyonları ardından beklenilen kiloyu verememe ve verilen kiloların geri alımı çok ender de olsa görülebilir. Yeme bozuklukları, sıvı kalorilerle beslenmek, alkol alımı bu riske yol açabilir.

Sarkma; Bu çoğunlukla ortaya çıkabilen bir sorundur. Yüksek miktarda kilo kaybı sebebiyle ciltde sarkmalar ve buruşmalar meydana gelebilir. Verilen kilonun oranı, cildin esnekliği, yaş, bu durumu etkileyebilmektedir.