MISKOTU (MIMULUS MOSHATUS) HAKKINDA BİLGİ


MiSKOTU (Mimulus moshatus) HAKKINDA BİLGİ NEDİR, MiSKOTU (Mimulus moshatus) HAKKINDA BİLGİ ANLAMI, MiSKOTU (Mimulus moshatus) HAKKINDA BİLGİ HAKKINDA BİLGİ, MiSKOTU (Mimulus moshatus) HAKKINDA BİLGİ DERS NOTU, MiSKOTU (Mimulus moshatus) HAKKINDA BİLGİ ÖDEVİ sayfanın konularıdır.

Alm. Gelbblütiges Moschuskraut, Fr. Armoise, İng. Musk Plant. Familyası: Ballıbabagiller (Labiatae). Türkiye’de yetiştiği yerler: Karadeniz bölgesi.

Temmuz-ekim ayları arasında, pembe renkli çiçekler açan, 20-60 cm boyunda, çok yıllık, otsu bir bitki. Gövdeleri dik, köşeli, tüylü ve dallanmıştır. Yapraklar karşılıklı, uzunca saplı ve tüylüdür. Çiçekler saplı üst yaprakların koltuğunda gruplar hâlinde toplanmıştır. Taç yaprakları tüp şeklinde ve iki dudaklıdır. Meyveleri açık kahverengindedir.

Kullanıldığı yerler: Çiçekli dallar toplanır ve gölgede kurutulur. Yapraklarında uçucu yağ vardır. Uyarıcı, hazmettirici ve antiseptiktir.

Ayrıca erkek pelin otuna (Artemisia abrotonum) ve yabânî oğul otuna (Calamintha officinalis) da miskotu adı verilmektedir.

Kaynak Rehber Ansiklopedisi