Moda Tasarımcısı mesleği hakkında bilgi


TANIM   

Günümüzde ve gelecekteki giysilerin ve giysiyi tamamlayan aksesuarların tasarımını yapan, çizen, gerektiğinde çizdiği modeli kalıba dönüştürerek ilk deneme ürünün elde edilmesini gerçekleştiren  kişidir.

       

GÖREVLER

Moda  Tasarımcısının görevlerini üç ana başlık altında toparlayabiliriz.

1Tasarlama, 2-Uygun malzeme ve araç-gereci seçme, deneme üretimini gerçekleştirme ve katalok hazırlama, 3-Pazarlama ve satış tekniklerini uygulayarak sunuş yapmak.  Bu ana başlıklar altında;

–   Tasarım panosu hazırlar,

–          Hazır giyim ve ısmarlama giyim ünitelerinde uygulanabilir giysi tasarımı yapar,

–          Görsel sanatlarla ilgili bilgileri kullanarak, özgün tasarım çalışmaları yapar,

–          Tasarımını teknik çizim ve moda grafikleri (artistik çizim) ile ifade eder, gerektiğinde sunum yapar,

–          El veya bilgisayar desteğiyle çizdiği modelin kalıbını hazırlar veya hazırlanmasını nezaret eder,

–          Tasarımına uygun tekstil ürününü (kumaş, triko, deri, elyaf..vb.) saptar ve kumaş analizi yapar,

–          Kesim planı ve malzeme hesabı yapar,

–          Deneme üretimini gerçekleştirir veya gerçekleştirilmesine nezaret eder,

–          Ortaya çıkarılan ürüne uygun aksesuar seçimi yapar veya yeniden tasarlayarak yapımını sağlar,

–          Farklı amaçlara uygun koleksiyonlar hazırlar (erkek, kadın, çocuk veya deri, triko, kumaş, vb.) ve gerektiğinde sunulmasını sağlar,

–          Dünya modasını araştırır, takip eder,

–          Tüketici davranışlarını, pazarlama ve satış tekniklerini bilir, belli stratejiler oluşturarak satışını yapar.

 

KULLANILAN  ALET VE MALZEMELER

–          Bilgisayar,

–          Çizim kalemleri ve kağıtları,

–          Çeşitli amaçlı masalar (atölye masası, kalıp çizme masası.),

–          Çeşitli makaslar (karton, deri, kumaş.vb. makası),

–          Tekstil makineleri (sanayi tipi dikiş makinesi, overlok makinesi, ilik makinesi, ütü ve ütü araç-gereci.vb.),

–          Çeşitli kumaş, deri, triko, elyaf ürünler,

–          Dikiş malzemeleri, boya malzemeleri ve ölçü aletleri,

–          Sunum amaçlı araç-gereçler, kataloklar,

–          Çeşitli dergiler (moda dergileri, tasarım dergileri…),

–          Aksesuar malzemeleri (hırdavat malzemeleri, hobi gereçleri, boncuk…).

 

 

 

 

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Moda Tasarımcısı olmak isteyenlerin,

–          Sanata ve modaya ilgili, yeniliğe açık,

–          Yaratıcı, hayal gücü zengin, estetiğe önem veren,

–          Çeşitli modeller tasarlayabilen ve tasarladığını koleksiyon haline getirebilen,

–          Cisimlerin birbirine göre değişik durumlarını zihinde canlandırabilen,

–          Tasarımlarını teknik ve artistik çizimlerle ifade edebilen,

–          Dikkatini yoğunlaştırabilen ve ayrıntıları görebilen,

–          Renk algısı yüksek,

–          Göz ve ellerini eşgüdümle kullanabilen,

–          İkna kabiliyeti yüksek, insanlarla iyi iletişim kurabilen,                

kimseler olması gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

 

Moda Tasarımcısı çalışmasının büyük çoğunluğunu kapalı ve geniş tasarım stüdyolarında yapmaktadır. Genelde sessiz, temiz ve aydınlık bir ortamdır. Zaman zaman üretim  kısmında da bulundukları için gürültülü, bazen kokulu (deri ile ilgili alanda) ve tozlu ortamda da bulunulur.

Tasarım ve kalıp çıkarma işlemleri sık sık eğilmeyi gerektirdiğinden omurga ve eklem ağrıları ile karşılaşılabilmektedir. Çalışma süresi esnektir.

Dünyadaki değişimlerin farkında olmak ve tasarım araştırması amacıyla  çeşitli ülkelerdeki moda fuarlarını ve pazarlarını, satış noktalarını (mağazalar), defileleri, moda merkezlerini  izlemek için seyahatlere çıkabilir.

Çalışırken kalıpçılarla, makinecilerle, meslektaşlarıyla, müşterilerle iletişimde bulunur.

 

ÇALIŞMA ALANLARI VE  İŞ BULMA OLANAKLARI

Moda Tasarımı veya Moda ve Tekstil Tasarımı bölümünü bitiren kişiler  hazır giyim ve ısmarlama giyim, giyim aksesuarı üzerine çalışan işletmelerde (tekstil, deri, triko…), model hazırlama, kalıp hazırlama, üretim, pazarlama ve kalite kontrol birimlerinde görev alabilirler, Ar-Ge(ürün geliştirme) çalışmalarını yürütebilirler.. Yine çeşitli işletmelerde endüstriyel tasarım, tekstil tasarım, grafik tasarımcısı olarak da çalışabilirler.

Ülkemizin tekstil sektöründeki  gelişmişliği oranında dünya pazarlarında pay sahibi olmayışı kendine özgü marka ve modeller yaratamamasının sonucudur. Bu alanda yetişmiş elemanların çoğalması, moda dünyasında daha fazla ulusal markanın doğmasına neden olacak, dolayısı ile Türk Moda ve Tekstil Sanayinin daha da  gelişmesine ve bu alanda istihdamın artmasına katkı sağlayacaktır.

Giyim ve aksesuarların ilk çağlardan beri insanların yaşantısında önemli yer alması ve sürekli kendini yenileyen bir alan olması, insanların ekonomik durumlarına paralel olarak modaya daha fazla ilgi duymaları mesleğin geleceğinin de iyi olacağını göstermektedir.

İstemesi durumunda sanatsal ve daha yaratıcı çalışmalarını oluşturmak için kendi  işyerini de açabilir.

Kamu kurumlarında çalışma alanı neredeyse yok gibidir.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

–          Meslek eğitimi çeşitli üniversitelere bağlı Endüstriyel Sanatlar Yüksekokulu, Tekstil Teknolojileri ve Tasarımı Fakültesi,  Mühendislik ve Tasarım Fakültesi,  Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Moda Tasarımı Bölümü, Güzel Sanatlar Fakültesi, Tekstil ve moda tasarımı bölümünde  moda tasarımı alanında eğitim verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

–          Lise veya dengi okul mezunu olmak,

–          Eğitim kurumlarından Anadolu Üniversitesi Endüstriyel Sanatlar Yüksekokulu, Moda Tasarımı bölümü Öğrenci Seçme Sınavında (ÖSS)  yeterli “Eşit Ağırlıklı (EA)” puan almak koşuluyla merkezi yerleştirmeyle,

Diğer Fakülteler ise, ÖSS  sınavında yeterli puan alan lise ve dengi okul mezunları, bünyesinde bu bölümler bulunan okullara başvuru yaptıktan sonra özel yetenek sınavını kazanmak koşuluyla öğrenci almaktadır.

Bu yükseköğretim programında öğrenim görmek isteyen adaylar liselerin “Sosyal Bilimler, Edebiyat, Sosyal Bilimler ve Edebiyat, Dil ve Edebiyat, Genel Kültür, Türkçe- Matemetik, Sınıf Öğretmenliği”  Alan/Kol/Bölümleri  ile “Öğretmen Okulu ve Köy Enstitüsü” mezunları ÖSYM tarafından yapılan Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) sınavı sonucunda diğer alanlardan mezun olanlara göre daha yüksek bir ağırlıklı puan elde etmekte ve öncelikle yerleştirilmektedir.

Anadolu Öğretmen Lisesi ve Öğretmen Liselerinin  “Sosyal Bilimler, Edebiyat, Sosyal Bilimler ve Edebiyat, Dil ve Edebiyat, Genel Kültür, Türkçe-Matematik, Sınıf Öğretmenliği”  Alan/Kol/Bölümleri  ile “Öğretmen Okulu ve Köy Enstitüsü” mezunları ÖSYM tarafından yapılan Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) sınavı sonucunda ek puan almaları nedeniyle, diğer alanlardan mezun olanlara göre daha yüksek bir ağırlıklı puan elde etmekte ve öncelikle yerleştirilmektedir.

Konfeksiyon (Hazır Giyim), Hazır Giyim, Kostüm Tasarımı, Moda- Konfeksiyon, Moda Tasarımı, Örme ön lisans proğramını başarı ile bitirenler, ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavında (DGS) başarılı oldukları takdirde, Moda Tasarımı veya Moda ve Tekstil Tasarımı lisans programına dikey geçiş yapabilirler. 

 

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

Eğitim süresi 4 yıldır.

Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümü’nde Türk moda, tekstil ve konfeksiyon sektöründe uluslararası markalar yaratmak ve bunları pazarlayarak uluslararası alandaki payını artırmaya yönelik profesyoneller yetiştirmek amaçlanmaktadır. 

Mesleki eğitiminde; Türk Dili, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Yabancı Dil gibi ortak derslerin yanında Tasarım Metodolojisi, Sanat Akımları Ve Görsel Kültür, Bilgisayar Ve Enformasyon Teknolojileri, Reprezantasyon Ve Desen Teknikleri, Moda İşletmeciliği, Akademik Okuma Ve Yazma Becerisi, Materyal Teknolojisi, Kalıp Bilgisi, Renk Ve Desen Teknikleri, Multimedya Teknikleri, Moda Grafiği, Kostüm Tarihi, Kalıp Ve Dikim Teknikleri, Moda Tasarımına Giriş, Moda Koleksiyonu, Tüketici Davranışları, Kalıp Ve Giysi Yapım Teknikleri, Çağdaş Moda Akımları, Tekstil Atölyesi, Bilgisayar Destekli Tasarım, Aksesuar Koleksiyonu, Etkin Konuşma Becerisi, Giysi Yapımı Ve Model Uygulama, Marka Yönetimi, Drama, Trend Analizi Ve Öngörüsü, Proje Hazırlama Teknikleri, Tanıtım Organizasyonu, Genel Hukuk Ve Tasarım Hukuku, İşbaşı Eğitimi, Görsel Sunum(Portfolyo)… gibi mesleki dersler okutulmaktadır.

4 yıllık eğitim süresince her eğitim yılı sonunda en az 3 hafta olmak üzere toplam 12 hafta yaz stajı vardır. Son senede II. dönem yarısını firmalarda uygulama yaparak tamamlamaları  zorunludur

 

MESLEKTE İLERLEME

Lisans eğitiminden sonra yüksek lisans, doktora yapabilir, araştırma görevlisi olabilir ve akademik kariyer yapabilirler.

Çalışılan alan veya sanayi koluna göre çalışmalarını belli bir konuda yoğunlaştırabilir. Örneğin giysi tasarımı (çocuk giyimi, erkek giyimi, bayan giyimi, deri konfeksiyon..vb.), tekstil tasarımı, moda aksesuar tasarımı… gibi.

 

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU

Öğrenciler eğitimleri süresince Yüksek Öğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından verilen öğrenim ve harç kredisinden yararlanabilirler. Ayrıca özel ve kamu kurumlarının sağladığı burs imkanlarından da yararlanabilmektedirler.  

Eğitim sonrası kazanç ise çalışılan kuruluşun türüne, çalışılan pozisyona, firmanın ücret politikasına ve şehre göre değişmektedir.

 

 

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

–          İlgili eğitim kurumları,

–          Meslek elemanları,

–          Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi,

Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.