MOR SALKIM (WISTARIA SINENSIS) HAKKINDA BİLGİ


MOR SALKIM (Wistaria sinensis) HAKKINDA BİLGİ NEDİR, MOR SALKIM (Wistaria sinensis) HAKKINDA BİLGİ ANLAMI, MOR SALKIM (Wistaria sinensis) HAKKINDA BİLGİ HAKKINDA BİLGİ, MOR SALKIM (Wistaria sinensis) HAKKINDA BİLGİ DERS NOTU, MOR SALKIM (Wistaria sinensis) HAKKINDA BİLGİ ÖDEVİ sayfanın konularıdır.

Alm. Wistarie Glyzinie (f), Fr. Glycine (f), İng. Wistaria. Familyası: Baklagiller (Leguminosae). Türkiye’de yetiştiği yerler: Kültür bitkisi olarak yetiştirilir.

Boyları 20 m’ye varan odunsu sarılıcı bitkiler. Genç sürgünler ve yapraklar önceleri tüylü, sonra çıplaktır. Yaprakçıkları 7-13 kadar olup, yumurtamsı-elipsi şeklindedir.

Hafif güzel kokulu ve baharın müjdecisi olan çiçekler, mavimsi mor renklerdedir. Uzun bir eksen üzerinde sık salkım hâlinde yerleşmiş olan çiçek toplulukları aşağıya sarkar. İçlerinde 1-3 tohum bulunan meyveleri bakla şeklindedir. Üretilmeleri tohum veya çelikledir. Mor salkım gevşek, kireççe fakir, nemli fakat sıcak toprakları sever. Güneye bakan nemli kumlar üzerinde iyi yetişir. 65-70 yaşında olanlar 40-50 m2lik bir çardağı örtebilir.

Vatanı Çin’dir. Fakat dünyânın çeşitli yerlerine dağılmıştır. Beyaz çiçekli formları da bulunur.

Kullanıldığı yerler: Bitki, glikozitler taşımaktadır. Bütün bitki ve bilhassa dal ve gövde kabuğu zehirleme yapabilir.

Kaynak Rehber Ansiklopedisi