MÜRDÜMÜK (LATHYRUS SATIVUS) HAKKINDA BİLGİ


MüRDüMüK (Lathyrus sativus) HAKKINDA BİLGİ NEDİR, MüRDüMüK (Lathyrus sativus) HAKKINDA BİLGİ ANLAMI, MüRDüMüK (Lathyrus sativus) HAKKINDA BİLGİ HAKKINDA BİLGİ, MüRDüMüK (Lathyrus sativus) HAKKINDA BİLGİ DERS NOTU, MüRDüMüK (Lathyrus sativus) HAKKINDA BİLGİ ÖDEVİ sayfanın konularıdır.

Alm. Wicke, Fr. Gese, İng. Vetch. Familyası: Baklagiller (Leguminosae), Türkiye’de yetiştiği yerler: Bütün Anadolu’da yetişir.

20-60 cm boylarında, beyazımsı-pembe veya mavimsi renkli çiçekler açan, bir yıllık otsu bitki. Yapraklar uçta sülük şeklinde, iki yaprakçıklı ve tüysüzdür. Çiçekler kelebek şeklinde uzun saplı ve tek tek bulunurlar. Bitki ak burçak olarak da bilinir. Daha çok hayvan yemi olarak yetiştirilir. Tarlalarda yabânî ot olarak da bulunmaktadır.

Kullanıldığı yerler: Bitki, çiçekliyken biçilir ve hayvan yemi olarak kullanılmak üzere kurutulur. Tohumları hayvanlar ve insanlar için zehirlidir. Tohumlarının uzun zaman ve fazla yenmesi insanlarda “lathyrism” hastalığına sebep olur. Bu tip zehirlenmelerin neticesinde felçler meydana gelmektedir.

Kaynak Rehber Ansiklopedisi