Müzik ve Atatürk


 Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk müziğine verdiği önem çok büyüktür. Atatürk sanat ile ilgili her şeye önem verdiği gibi sanatçılara değer vermektedir. Ayrıca müzik eşliği ile dans etmeyi çok severdi. Atatürk ülkemiz, bağımsızlığımız, özgürlüğümüz ve pek çok nice kavram için bizim için savaşmış ve hayatını bize adamıştır.

Atatürk’ün müziğine verdiği önemi kavrayabilmek için yazdığı özlü sözlerini sizler için inceledik ve listeledik,

“Müzik hayatın neşesi, ruhu, sevinci ve her şeyidir.”

Hayatta müzik lazım değildir. Çünkü hayat müziktir. Müzik ile ilgisi olmayan varlıklar insan değildirler. Eğer söz konusu olan hayat insan hayatı ise müzik mutlaka vardır. Müziksiz hayat zaten mevcut olamaz.”

“Sanat güzelliğin ifadesidir. Bu ifade söz ile olursa şiir, nağme ile olursa musiki, nakş ile olursa ressamlık, oyma ile olursa heykeltıraşlık, bina ile olursa mimarlık olur.”

Güzel sanatların hepsinde ulus gençliğinin ne türlü ilerletilmesini istediğinizi bilirim. Ancak bunda en çabuk en önde götürülmesi gerekli olan Türk müziğidir. Bir ulusun yeni değişikliğine ölçü, musıkide değişikliği alabilmesi, kavrayabilmesidir.”

“Hayatlarını büyük bir sanata vakfeden bu çocukları sevelim.”

Ulusal; ince duyguları, düşünceleri anlatan; yüksek deyişleri, söyleyişleri toplamak, onları bir an önce, modern müzik kurallarına göre işlemek gerekir. Ancak bu düzeyde Türk ulusal müziği yükselip, evrensel müzikte yerini alabilir.”

“Halkın da musıki ihtiyacını düşünmek gerekir. Halkın musıki zevkinin gelişmesi için bu musıkiye (batı musıkisine) alışması ve bu musıkiden hoşlanması için, köklü bir musıki eğitimine ihtiyaç vardır.”

Birçok defa bu musıkinin (Türk musıkisinin) tam haysiyetini bulamıyoruz. İşte bu dinlediğimiz musıki hakiki bir Türk musıkisidir ve hiç şüphesiz yüksek bir medeniyetin musıkisidir. Bu musıkiyi dünyanın anlaması lâzımdır. Onu bütün dünyaya anlatabilmek için, bizim milletçe bugünkü medeni dünyanın seviyesine yükselmemiz gerekir.”

Yukarıda belirttiğimiz Atatürk’ün 8 sözü müziğe ve sanata verdiği önemi açıklıyor. Müzik gerçekten değerli bir maneviyattır. Müziğe sahip çıkmalı ve korumalıyız.