NILÜFER “BEYAZ” (NYMPHAEA ALBA) HAKKINDA BİLGİ


NiLüFER “Beyaz” (Nymphaea alba) HAKKINDA BİLGİ NEDİR, NiLüFER “Beyaz” (Nymphaea alba) HAKKINDA BİLGİ ANLAMI, NiLüFER “Beyaz” (Nymphaea alba) HAKKINDA BİLGİ HAKKINDA BİLGİ, NiLüFER “Beyaz” (Nymphaea alba) HAKKINDA BİLGİ DERS NOTU, NiLüFER “Beyaz” (Nymphaea alba) HAKKINDA BİLGİ ÖDEVİ sayfanın konularıdır.

Alm. Weisse Seerose (f), Fr. Nénuphar (m) blanc, İng. White water lily. Familyası: Nilüfergiller (Nymphaeaceae), Türkiye’de yetiştiği yerler: Türkiye’nin çoğu yerinde tatlı sularda, göl veya geniş su birikintilerinde yetişir.

Göllerde, durgun sularda yetişen, rizomlu, çok yıllık otsu bir bitki. Yaprakları su üzerinde yüzücü, yuvarlak ve kalp şeklinde tabanlıdır. Çiçekler, Temmuz-Ağustos aylarında su yüzeyinde açar, büyük ve beyaz renklidir.

Sarı nilüfer (Nuphar luteum), beyaz nilüferle birlikte yayılış gösterir. Beyaz nilüferden, çiçeklerin sarı renkli ve beş parçalı olması ile ayırdedilir.

Kullanıldığı yerler: Daha çok havuzlarda süs bitkisi olarak yetiştirilir. Her iki türün kökleri kabız edicidir. Beyaz nilüferin çiçekleri, yatıştırıcı ve uyuşturucudur.

Kaynak Rehber Ansiklopedisi