Öğretmenler Gününün Önemi


124 Kasım 1981 gününde günümüze kadar her yıl 24 Kasım Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Başöğretmenlik sıfatını kabul ettiği güne denk gelen bugün canımız kanımız öğretmenlerimiz bir farklı kendilerini özel ve değerli hissederler. 24 Kasım günü belki de öğretmenlerimize şükranlarımızı sunacağımız en güzel gün olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bizler biliyoruz ki her çocuk insan doğası gereği etrafına büyük bir merak ve ilgi duyar. Bu merak ve ilgi çocuk büyüdükçe hiç durmadan büyür ve gelişir. Okul çağına gelen bir çocuğun dünya yaşamına sosyal yaşama ilişkin bu merak ve bilgi açlığını ise öğretmenler doyurur. Öğretmenler tarafından hayata hazırlanmamış bir çocuk ya da bir yetişkinin olmuş olması düşünülemez dahi. Öğretmen demek hayat demektir. Öğretmen demek çağdaş yaşam demektir. Eğitimin yeterince önemsenmediği ya da kalifiye öğretmenlerin yer almadığı Ortadoğu toplumuna bir bakın isterseniz. Her daim bir karışıklık her daim gözyaşının eksik olmadığı bu topraklara çözüm bulmaya çalışılmasına rağmen eğitim ile çözüm bulmaya çalışan kişi ya da kurum sayısı o kadar azdır ki bu sebeple bu topraklarda yaşayan toplumlar eğitim öğretime büyük önem veren Batı toplumlarının kararlarına uymak zorunda kalmaktadırlar.

Türkiye’de 24 Kasım’da kutlanan ve önemli tarihlerden biri olan Öğretmenler Günü, 1994’ten beri pek çok ülkede her yıl 5 Ekim günü kutlanıyor. Ancak bazı ülkeler, kendi kültürel ve tarihi özelliklerine göre Öğretmenler Günü’nü farklı tarihlerde ve şekillerde kutluyor. Örneğin 12 Arap ülkesinde (Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Cezayir, Fas, Katar, Libya, Mısır, Suudi Arabistan, Tunus, Umman, Ürdün, Yemen) her yıl 28 Şubat günü, Öğretmenler Günü olarak kutlanıyor. Bazı ülkelerde bu özel gün tatil ilan edilebiliyor. Peki, Türkiye’de neden 24 Kasım’da kutlanıyor? 24 Kasım 1928 tarihi, Türkiye Cumhuriyeti devletinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün “Millet Mektepleri’nin Başöğretmenliği”ni kabul ettiği gündür. Bu sebeple Türkiye’de Öğretmenler Günü her yıl Kasım ayının 24’ünde kutlanır.