ORMANGÜLÜ (RHODODENDRON PONTICUM) HAKKINDA BİLGİ


ORMANGÜLÜ (Rhododendron ponticum) HAKKINDA BİLGİ NEDİR, ORMANGÜLÜ (Rhododendron ponticum) HAKKINDA BİLGİ ANLAMI, ORMANGÜLÜ (Rhododendron ponticum) HAKKINDA BİLGİ HAKKINDA BİLGİ, ORMANGÜLÜ (Rhododendron ponticum) HAKKINDA BİLGİ DERS NOTU, ORMANGÜLÜ (Rhododendron ponticum) HAKKINDA BİLGİ ÖDEVİ sayfanın konularıdır.

Alm. Rhododendron (n. veyâ m.), Fr. Rhododendron (m), İng. Rhododendron. Familyası: Fundagiller (Ericaceae). Türkiye’de yetiştiği yerler: Karadeniz bölgesi.

Mayıs-temmuz ayları arasında mavimsi-mor renkli çiçekler açan, 1-3 m boyunda, kışın yapraklarını dökmeyen ağaççıklar. Yapraklar kısa saplı, eliptik şekilli, 10-15 cm uzunlukta, derimsi ve sert, üstü koyu, altı açık yeşil renktedir. Çiçekler çan şeklinde, dalların ucunda 5-20’si bir arada salkım durumlar yaparlar. Meyveleri 2-3 cm uzunlukta ve çok tohumlu bir kapsüldür.

Kullanıldığı yerler: Bitkinin yaprakları tanen, uçucu yağ, erikolin ve arbutin taşır. Ağrı kesici etkisinden dolayı çay hâlinde (% 2’lik, günde 2-3 bardak), idrar söktürücü ve romatizma ağrılarını giderici etkisi vardır. Yalnız taşıdığı zehirli maddelerden dolayı tehlikeli olup, zehirlenmelere sebep olur. Arıların bu bitkinin çiçeklerinden yaptıkları bal, deli bal adıyla tanınır. Bu bal da zehirlenmelere sebep olur. Ancak kaynatma ile yenilebilir.

Kaynak Rehber Ansiklopedisi