Örme Teknikeri mesleği hakkında bilgi


TANIM  

 

Çeşitli iplerle düz, yuvarlak ve çözgülü örgü yapan, model geliştiren kalıp hazırlayan, seri üretimini yapabilen meslek elemanıdır.

GÖREVLER

–    Kadın, erkek ve çocuk örgü giyimleriyle ilgili makinede örülecek herhangi bir numunenin  elde veya bilgisayarda  desen tasarımını oluşturur,

–    Oluşturduğu  deseni örme makinesine aktarır,

–    Üretim planlaması yapar ve uygulanmasını sağlar,

–    Üretilen ürünlerin kalitesini kontrol eder veya ettirir,

–    Kullandığı makinelerin bakım ve temizliğini yapabilir.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

–    Düz örme makinesi,  yuvarlak ve çözgülü örme makineleri,

–    Cotton makineleri (örme makinelerinin özel bir tipi),

–    Pamuk, triko ve penye ipliği gibi tek veya çok katlı iplikler.

–    Çeşitli kumaşlar,

–    Bilgisayar.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Örme teknikeri olmak isteyenlerin;

Şekil ve renk algısına,

Mekanik  yeteneğe,

El-göz koordinasyonuna,

Tasarım ve çizim yeteneğine sahip,kimseler  olmaları gerekir.

 

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

 

Örme teknikeri fabrika veya atölye gibi kapalı ortamlarda görev yapar. Çalışma ortamında, sadece bilgisayarda desen hazırlama ve planlama bölümleri sessiz ve temiz, örme daireleri ise, gürültülü ve tozludur. Çalışırken mühendisin verdiği yönergeler doğrultusunda, ustalar ve diğer çalışanlarla iletişim halindedirler.         

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Örme teknikerleri, özel sektöre ait örme hazır giyim fabrikalarının, model hazırlama, seri üretim ve kalite kontrol bölümlerinde çalışabilirler.

Son yıllarda modaya da bağlı olarak  gelişme gösteren düz, yuvarlak,veya çizgili örme  triko giyim, çorap ve örgü aksesuar (şapka, atkı, eldiven vb.) üreten işletmelerde de çalışma olanakları (bölgesel olarak) artış göstermiştir.    

Ayrıca, makine ve ekipman maliyetini karşılayabilen meslek elemanları kendi işyerlerini açabilirler.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

Meslek eğitimi, aşağıda adı verilen üniversitelere bağlı meslek yüksek okullarının ”Örme” bölümünde verilmekte iken, bu bölüm adının ”Tekstil” olarak değişmesi nedeniyle,  ”Örme” adıyla artık öğrenci alınmamaktadır. Bu nedenle D- Meslek Eğitimi bölümünde bulunan bilgiler “Örme” bölümü eğitiminin verildiği zamandaki araştırılan bilgileri kapsamaktadır. 

–    Ege Ünv. Emel Akın MYO.

–    Niğde Ünv. Bor Halil-Zöhre Ataman MYO.

 
MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

Bu alanda öğrenim görebilmek için lise veya dengi okul mezunu olmak ve Öğrenci Seçme Sınavında (ÖSS) yeterli “Sözel (SÖZ)” puanı almak gerekmektedir.

Meslek liselerinin aşağıdaki bölümlerinden mezun olanlar “Örme” programını tercih etmeleri halinde ortaöğretim başarı puanları 0.65 ile çarpılarak ÖSS puanlarına eklendiğinden, diğer alanlardan mezun olanlara göre daha yüksek bir ağırlıklı puan elde etmekte ve öncelikle yerleştirilmektedirler.

–                     Dokuma,

–                     İplik/İplikçilik,

–                     Kalite Kontrol (Tekstil)

–                     Örgü Teknolojisi/Örme,

–                     Örme Hazır Giyim,

–                     Tekstil,

–                     Tekstil Dokuma/Tekstil İplik/Tekstil İplikçilik,

–                     Tekstil Örme (Örme Teknolojisi),

–                     Tekstil Tasarımı,

–                     Trikotaj.

 

 

EĞİTİM SÜRESİ VE İÇERİĞİ

Eğitim süresi 2 yıldır.  Eğitim teorik ve pratik olarak sürdürülmektedir.

1. ve 2. yarı yılda; Matematik, Tekstil Maddeleri, Teknik Resim, Mekanik, Genel Örmecilik, Ekonomi, Tekstil Mekanizmaları, Örme Makineleri, Fiziksel Tekstil Muayeneleri gibi dersler,

3. ve 4.  yarı yılda; Örme Analizi, Örme Desen Geliştirme, Örme Uygulamaları, İş Etüdü, Tekstil Terbiyesi, Genel Konfeksiyon, Örme Kalite Kontrolü, Çözgülü Örme Makineleri, İşletme  gibi meslek  derslerinin   yanında  toplam 8 haftalık Örme Uygulamaları stajı işletmelerde yaptırılır. 

MESLEKTE İLERLEME

Mühendis ile usta arasında  bir pozisyonda  işe başlayan meslek elemanları; çalıştıkları işyerlerinde yetenekleri ve gösterdikleri başarıya göre yükselerek kısım şefi gibi yönetici konumuna gelebilir, desen tasarımı, planlama, kalite kontrol gibi departmanlarda  uzmanlaşabilirler.  

2 yıllık ön lisans programını tamamlayan teknikerler Dikey Geçiş Sınavında başarılı olmaları halinde;  Trikokaj Öğretmenliği, Hazır Giyim, Giyim, Tekstil Mühendisliği, Tekstil Öğretmenliği, Tekstil Terbiye Öğretmenliği, Tekstil Tasarımı, Moda ve Tekstil Tasarımı, Çicek Örgü, Dokuma Öğretmenliği  bölümlerle ilgili lisans tamamlama programlarına devam edebilirler.

 

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU

Eğitim süresince herhangi bir kazanç söz konusu değildir. İsteyen öğrenciler çeşitli kurumlarca verilen kredilerden yararlanabilirler.

Eğitim sonrası kazanç, işyerlerine göre farklılıklar göstermekle birlikte ilk işe girişte asgari ücretin 1,5- 2 katı  civarındadır. Bu ücret işteki başarıya ve yapılan anlaşmaya göre yükselmektedir.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

İlgili Eğitim Kurumları,

Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Bilgi Merkezi,

Bünyesinde Meslek Bilgi  Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.