Otoyollarla ilgili kısıtlamalar ve yasaklar


1- Belirli Yerler (Köprülü Kavşaklar, ücret toplama istasyonları v.b.) ve şartlar dışında otoyola giriş ve çıkış yasaktır. Karayolu sınır çizgisi boyunca tesis edilmiş olan telçitler veya duvarlar bu tür çıkışları engellemek amacıyla tesis edildiğinden bu engellerin açılması, yıkılması, kesilmesi ve başka şekilde tahrip edilmesi yasaktır.

2- Erişme Kontrollü Karayolu olarak trafiğe açılan kesimlerde, yayaların, hayvanların motorsuz araçların, lastik tekerlekli traktörlerin, iş makinelerinin ve bisikletlilerin girmesi yasaktır.

3- Erişme Kontrollü Karayollarında (Otoyol) mecburi asgari hız 40 km/saat olup, azami hız 120 km/saat?tir

4- Erişme Kontrollü Karayolu olarak trafiğe açılan kesimlerde ve kavşaklarda duraklamak, park etmek, geri dönüş yapmak ve geri gitmek yasaktır. Aracın mekanik arızası durumunda en sağdaki emniyet şeridinde (Banketde) kısa süreli durulabilir.

5- Otoyola cephesi bulunan müesseselerin kendi faaliyetlerini sürdürdükleri binalarına tanıtma levhaları koymak istemeleri halinde Karayolları Genel Müdürlüğü?nden izin almaları gerekmektedir.

6- Otoyol ağımız içinde bulunan (Abant Kavşağı-Kaynaşlı Kavşağı), (Bahçe Köprülü Kavşağı-Kömürler Köprülü Kavşağı), (Bayraklı Kavşağı-Onur Mahallesi Kavşağı) ve (Belevi Kavşağı-Germencik Kavşağı) arası otoyol kesimlerinde tehlikeli madde taşıyan araçların tünellere girmeleri yasaktır.

Kaynak: kgm.gov.tr