Özel okullardaki öğretmenlere SGK dan müjde


Sosyal Güvenlik Kurumu özel sektörde çalışan öğretmenlerle ilgili çok önemli kararlar verdi. Bu kararlara göre özelde görev yapan öğretmen maaşlarında düzenlemeye gidilecek. Özeldeki öğretmenin maaşı kamudakinden az olmayacak. Meslek kodları tek tek elden geçirilecek.SGK, öğretmen, mühendis, doktor, eczacı gibi meslek grupları için meslek kodları oluşturarak, baz ücret belirleyecek.

Özel okullar ve dershaneler, çalıştırdıkları öğretmenler için bin 600 TL’nin altında maaş bildiriminde bulunamayacak. Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK), primleri gerçek ücretleri üzerinden yatırılmayan özel sektör çalışanlarına müjde geldi. SGK, kayıtdışı istihdamla mücadelede yeni bir adım attı. Kurum, öğretmen, mühendis, doktor, eczacı gibi meslek grupları için meslek kodları oluşturarak, baz ücret belirleyecek. Özel dershanelerde ya da özel okullarda çalışan öğretmenler kamuda çalışan bir öğretmenden az ücret alamayacak. Sigorta primleri de esas ücret üzerinden bildirilecek.

MESLEK KODLARI TEK TEK ELDEN GEÇİRİLECEK
SGK Başkanı Fatih Acar, “Binlerce meslek kodunu tek tek elden geçireceğiz. Aynı işyerinde çalışan bir mühendisle hizmetlinin maaşı aynı olmayacak. Bunun izahatını da işveren yapacak” dedi.

HÜKÜMET, ‘YÜZDE 2.5+2.5’İ ÖNERECEK
Memurla zam için bugün masaya oturacak olan hükümetin pazarlığa yüzde 2.5+2.5’le başlaması bekleniyor. Öte yandan Kamu-Sen toplu sözleşme görüşmelerinin dördüncü ayağında, dindar nesil yetiştirebilmek için her iki dini bayram öncesinde tüm kamu görevlilerine bayram ikramiyesi verilmesi teklifi sunacağını duyurdu.

 

Kategori: Ssk