Patatesin Faydaları Yararları

1Patates, her evde olmazsa olmaz sebzeler arasında gelmektedir. Patatesin her türlü yemeğini Türk hanımları yapmaktadır. Patateste en başta nişastanın bol olduğunu bilmekteyiz. Başka özelliklerini bilmeden, sağlığımıza ne gibi faydası var haberimiz olmadan tüketmekteyiz. Patates bütün yıl boyunca bulunabilen ve her ay hasat edilir. Patates, pirinç, buğday ve mısır sonra dünyada en çok tüketilen dördüncü gıda kaynaklarından bir tanesidir. Genelde sağlık açısından çok faydalı ve güvenle tüketilebilecek besin kaynakları arasında gösterilir. Patatesin faydaları aşağıda yer almaktadır.

Patatesin Sağlığa Faydaları

Patates içerdiği, besin maddeleriyle saçlık açısından birçok fayda sağlamaktadır, özellikle cilt sağlığı için çok yaygın olarak kullanılır. Cilt bakım ürünleri ve maskelerinde bol miktarda patates kullanılır, bunun en büyük sebebi patatesin bol miktarda C vitamini içermesidir. Bunun dışında patates, saç ve sindirim sistemi sağlığına önemli derecede katkıda bulunmaktadır.

Cilt Sağlığına Faydaları: Patates en fazla cilt sağlığına faydalıdır. Bu özelliğinden dolayı çok yaygın olarak kullanılır. Patates göz tarafında oluşan mor halkaların giderilmesine yardımcı olabilir. Göz tarafındaki siyah halkaları gidermek için gözleriniz kapatın ve üzerine bir selpak koyduktan sonra daha önce dilimlediğiniz patatesleri gözlerinizin üzerine koyun ve 15-20 dakika bekleyin. 20 dakika sonra yüzünüzü ılık su ile yıkayın. Bu uygulama gözlerin etrafında oluşan siyah halkaları ortadan kaldıracaktır.

Kırışıklıkları ve Siyah Lekeleri Giderir: Cilt sağlığı açısından patatesin diğer bir faydası cilt üzerinde meydana gelen kırışıklık ve siyah lekeleri gideriyor olmasıdır.  Kırışıklıkları giderdiği gibi aynı zamanda cilde doğal bir yumuşaklık katabilir. Siyah lekelerden kurtulmak için ise, blenderde patatesi iyice öğütülmüş patatesi 5 dakika boyunca cilde uygulayın ve daha sonra ılık su ile cildinizi yıkayın. Bu uygulama sayesinde siya2h lekelerden kurtulabilirsiniz. Bunu düzenli olarak 20 gün boyunca yapın.

Güneş Yanıklarını Tedavi Eder:  Patates güneş yanıkları için harika bir tedavi yöntemidir. Bunun için dilimlediğiniz patatesi yanık olan kısma koyun ve 10 dakika bekleyin. Bu uygulama hem güney yanıklarının enden olduğu ağrıyı azaltır, hem de güneş ışınlarının verdiği hasarı giderebilir.

Kuru Ciltler İçin: Eğer kuru cilde sahipseniz patates yardımı ile günde birkaç dakika ayrılarak bu sorundan kalıcı olarak kurtulabilirsiniz. Rendelenmiş patatese bir miktar hakiki yap katarak cildinize maske şeklinde 20 dakika uygulamanız cildinizin nemlenmesini ve yumuşamasını sağlayabilir. Ayrıca bal karılımı cildinizin temizliğini sağladığı gibi, cilt hücrelerinin sağlığının korunmasına yardımcı olabilir.

Cildi Temizler: Patatesi rendeleyerek yüzünüze 10 dakika boyunca masaj yaparak uygulamamanız, cildinizin ölü hücrelerden ve yağlardan temizlenmesine büyük ölçüde katkı sağlayabilir.

Cilt Sağlığına Diğer Faydaları: Patates cilt meydana gelen döküntü ve kaşıntılara karşı etkilidir. Bunun yanında böcek ısırmalarına karşı da patates kullanılabilir. Tahrip olan kısma 4-5 dakikalığına patates uygulamanız hem ağrıyı azaltır hem de çabuk iyileşmesini sağlar. Bunun yanında patates gözlerin etrafında oluşan torbalanma problemlerinin üstesinden gelebilir. Göz çevresinde meydana gelen şişlikler için eşsiz bir alternatif tedavidir.

Saç Sağlığını Korur:  Patates, cilt sağlığı yanında saç sağlığı açısından da çok faydalıdır. Saç macunlarında yaygın olarak kullanılır. Patatesi iyice rendeledikten sonra bir tane yumurta ve 6-7 damla limon suyu ile karıştırın. Daha sonra bu karışımı saçlarınızın köküne 20-25 dakika boyunca uygulayın. Bu karışım saçlarınıza doğal bir parlaklık ve şampuan etkisi kazandıracaktır.

Saç Toniği: Patatesin kabuklarını bir miktar suda haşlayarak suyunu saçlarınıza uluyabilirsiniz. Bu uygulama yardımıyla saçlarınıza doğal bir renk kazandırabilirsiniz. Bu uygulama yanı zamanda saçlarınızın renk tonunu koyulaştırmaya yardımcı olur.

Saç Dökülmesini Engelleyebilir: İki kaşık alovera, bir kaşık bal ve aynı şekilde bir yemek kaşığı patates suyu karıştırarak saçlarınıza masaj yaparak uygulayın ve 2 saat bekletin.  Daha sonra şampuanla saçlarınızı yıkayın. Bu uygulama sayesinde saçlarınızın dökülmesini engelleyebilirsiniz.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur: Patates düşünülenin aksine kilo vermeye yardımcı olur. Uzun süre kendinizi tok hissetmenizi sağlayabilir.

Enerji Verir: Patates harika bir enerji deposudur. Yoğun miktarda vitamin ve mineral içermektedir. C vitamini açısından çok zengin olan patates aynı zamanda B vitamini ve potasyumu bol miktarda içerir. Diğer mineralle açısından da zengin ola patates enerji patlaması sağlayabilir.

Sindirim Sistemi için faydalıdır: Patates genelde sindirilmesi zor olan sert bir besin kaynağı değildir. Bunun tam aksine sindirim sistemini yormaz. Aynı zamanda mide sağlığı için önemli olan asit seviyesini dengelemeye yardımcı olur.

Kardiyovasküler Hastalıklarda: Patates karbonhidrat, protein, kalsiyum, Nilsin, vitamin C ve B-kompleksleri açısından zengindir. Bu özelliğinden dolayı kalp hastalıkları ve kan basıncı sorunlarının giderilmesine yardımcı olabilir. Bunun yanında kötü kolesterol seviyesini dengeler.

Bağırsak Sağlığını Korur:  Sindirim sistemi sağlığını korumanın yanında patates bağırsak hareketlerini arttırırı. Kabızlık ve şişkinlik sorununu giderebilir. Bu özelliği ayrıca zayıflamaya yardımcı olabilir.

Strese Karşı: Patates hücre sağlığı için hayati önem taşıyan B6 vitaminini bol miktarda içermektedir. Düzenli olarak patates tüketimi stres sorunlarıyla daha etkili mücadele etmeye yardımcı olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir