Patlak lastik tamiri onarımı yapılması


Bisiklet lastik tamirinin nasıl yapılacağı resimli ve yazılı anlatımı:
Öncelikle elbette fren kollarını açmamız gerekecek. Bunu fren telini köprüden çıkararak yapıyoruz.

Resim

Akabinde jant göbeğindeki mandal açılıyor.

Resim

Lastiği dışarı aldıktan sonra janttan çıkarmak için iki tane kaşığa ihtiyacımız var. Bunlardan birincisi lastiğin jantla arasında sabit olarak dururken ikincisini bu aralıktan sokup jant boyunca çevirerek lastiği janttan ayırıyoruz. Daha sonra da iç lastiği dış lastiğin içinden dışarı alıyoruz.

Resim

Patlak nokta elle bulunabilir ama iç lastiğe bir su banyosu yaptırmak su dolu bir kabın içine şamyeli daldırıp hava kabarcığı çıkarıp çıkarmadığını kontrol etmek birden fazla patlak olmadığına emin olmak için ve de deliği kesin olarak saptamak için en güvenilir yöntem.

Resim

Delik saptandıktan sonra kurulanmış iç lastikte deliğin üzerine lastik tamiri için özel olarak üretilmiş tutkaldan sürülüyor.

Resim

Bu tutkalın 5 dakika civarına kuruması beklendikten sonra yapılması gereken deliği tıkayacak yamayı yapıştırmak. Yamanın sağlam yapıştırılıp iyice oturtulması gerekiyor.

Resim

Patlak kapandı, bundan sonra tekrar lastiği takmaya kaldı iş. Iç lastiğe biraz hava basıp en azından simit şeklini almasını sağlamak kolaylık sağlıyor ve janttaki subap deliğinden geçirilen subaptan başlamak kaidesiyle iç ve dış lastik jantın üzerine oturtuluyor.

Resim

Ta ki son 15-20 santime gelinceye kadar. Burada tekrar kaşığa ihtiyacımız var, cünkü bu aşamada lastiğin janta girmesi oldukca zorlaşıyor.

Resim

Son kısmı da kaşık yardımıyla oturttuktan sonra lastiğin üstüne basarak bir iki tur attırmakta fayda var, bu işlem şişirme esnasında lastiğin iç lastiğin kayma yapmadan düzgün şişmesinin ve dış lastiğin de janta güzel oturmasına yardımcı oluyor.

Resim

Jant göbeği yuvasına yerleştikten sonra mandal tekrar kapanıyor. Burada dikkat edilmesi gereken mandalın 45-90° arasında sıkışmaya başlaması, yani çok sıkı ya da çok gevşek kapanmamasına özen göstermek gerekiyor.

Resim

Kaynak:MTBTR