PAULI PRENSİBİ HAKKINDA BİLGİ


PAULI PRENSİBİ HAKKINDA BİLGİ NEDİR, PAULI PRENSİBİ HAKKINDA BİLGİ ANLAMI, PAULI PRENSİBİ HAKKINDA BİLGİ HAKKINDA BİLGİ, PAULI PRENSİBİ HAKKINDA BİLGİ DERS NOTU, PAULI PRENSİBİ HAKKINDA BİLGİ ÖDEVİ sayfanın konularıdır.

Alm. Paulsches Gesetz, Fr. Loi (f) de Pauli, İng. Pauli principle. Bir atomda iki elektronun aynı anda aynı enerji seviyesinde bulunamayacaklarını ifâde eden prensip. Avusturya asıllı İsviçreli Fizikçi Wolfgang Pauli tarafından 1925’te ortaya atılmıştır. Pauli bu prensibiyle 1945’te fizik Nobel ödülünü kazanmıştır.

Pauli’den önce elektronun enerji seviyesini gösteren üç tâne kuvantum sayısı (baş kuantum sayısı, tâli kuvantum sayısı ve manyetik kuantum sayısı) belirtilmişti. Pauli, elektronun spini (fırıl) ile ilgili dördüncü kuantum sayısını ifâde etmiştir. Bu da spinin saat yönünde veya ters yönde olabileceği şeklindedir. Pauli’ye göre, bir orbitale spini 1/2 olan bir elektron yerleşmişse, aynı orbitale yerleşen ikinci elektronun spini ters yönde (yâni 1/2) olmalıdır. Böylece birbirine ters yönde spinli iki elektronun yer aldığı orbital dolmuş olur.

Kaynak Rehber Ansiklopedisi