PELİNOTU (ARTEMISIA ABSINTHIUM) HAKKINDA BİLGİ


PELİNOTU (Artemisia absinthium) HAKKINDA BİLGİ NEDİR, PELİNOTU (Artemisia absinthium) HAKKINDA BİLGİ ANLAMI, PELİNOTU (Artemisia absinthium) HAKKINDA BİLGİ HAKKINDA BİLGİ, PELİNOTU (Artemisia absinthium) HAKKINDA BİLGİ DERS NOTU, PELİNOTU (Artemisia absinthium) HAKKINDA BİLGİ ÖDEVİ sayfanın konularıdır.

Alm. Wermut, Fr. Absinthe (f), İng. Wormwood. Familyası: Bileşikgiller (Compositae). Türkiye’de yetiştiği yerler: Kuzey, İç ve Güney Anadolu.

Temmuz-ağustos ayları arasında sarı renkli çiçekler açan, 40-100 cm boylarında, az çok tüylü, kokulu, çok yıllık otsu bir bitki. Daha çok kayalık ve kurak yerlerde yetişir. Yaprakları parçalı, grimsi beyaz renklidir. Başçıklar küçük, küre şeklinde olup salkım hâlinde toplanmışlardır. Başçıkların kenarlarında dil şeklinde dişi çiçekler, ortada ise tüp şeklinde hermafrodit çiçekler bulunur.

Kullanıldığı yerler: Çiçekli dalları çiçeklerin açılması esnâsında toplanarak gölgede kurutulur. Uçucu yağ ve acı maddeler taşır. İştah açıcı, kuvvet verici, idrar arttırıcı, ateş düşürücü ve kurt düşürücü etkileri vardır. Yüksek dozlarda zehirlenmeler yapar. Toz olarak günde (% 1-3’lük) 2-3 bardak içilir.

Kaynak Rehber Ansiklopedisi