PORTAKAL KABUĞUNUN KULLANIMI


portakal-kabugu-kurutmakPortakalın sezonu bitmesine yaklaştık. Tüketiciler tarafından da portakal alımı fazlasıyla azalmış durumda. Üretici elinden çıkarmak için elinden geleni yapmaktadır.
Narenciye tarımının yoğun olarak yapıldığı Adana, Kadirli, Kozan ve çevre ilçelerde bu yıl portakal fiyatlarında umduğunu bulamayan çiftçilerin yeni umudu portakalın kabuğu oldu. Portakal bahçede kilosu 50 kuruşa kadar düşerken, portakalın kurutulmuş kabuğunun fiyatı ise piyasada 2.5 TL’ye kadar alıcı buluyor.
Gıda, kozmetik, ilaç sanayi gibi sektörlerde ham madde olarak kullanılan portakalın kabuğu yurt içi piyasada alıcı bulduğu gibi Almanya, Fransa, İngiltere gibi Avrupa ülkelerine de ihraç ediliyor. Kabuğu portakaldan daha çok rağbet görünce bu alanda yeni iş sektörleri oluşuyor.
Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde portakal kabuğu alım satımı yapan üretici, önceki yıllarda bölgede 20-30 ton arası portakal kabuğu ihracatı yapılırken bu yıl sadece Kadirli ve Kozan ilçelerinden 150 ton portakal kabuğunun yurt içi ve yurt dışı piyasasına satıldığını belirtti.