RAVENT (RHEUM OFFICINALE) HAKKINDA BİLGİ


RAVENT (Rheum officinale) HAKKINDA BİLGİ NEDİR, RAVENT (Rheum officinale) HAKKINDA BİLGİ ANLAMI, RAVENT (Rheum officinale) HAKKINDA BİLGİ HAKKINDA BİLGİ, RAVENT (Rheum officinale) HAKKINDA BİLGİ DERS NOTU, RAVENT (Rheum officinale) HAKKINDA BİLGİ ÖDEVİ sayfanın konularıdır.

Alm. Rhabarber (m), Fr. Rhubarbe (m), İng. Rhubarb. Familyası: Kuzukulağıgiller (Polygonaceae). Türkiye’de yetiştiği yerler: Süs bitkisi olarak bir türü yetiştirilir.

Bir iki metre boylarında büyük yapraklı beyaz çiçekli, etli köklü, çok yıllık otsu bitki. Kuzey Çin ve Tibet bölgeleri dağlarında yabânî olarak yetiştirilir.

Kullanıldığı yerler: Bitkinin kalın ve etli olan kökleri kullanılır. Kökler yassı silindirik şekillerde kırmızımtrak sarımsı renklerdedir. Bu kökler, “ravent kökü” olarak çok eskiden beri tanınır. Köklerin tadı hafif ve özel bir kokusu vardır. Birleşiminde tanenler ve antrasent türevleri bulunur. Ravent kökü çok eski yıllardan beri tedâvide kullanılmaktadır. Çok az dozları kabız, yüksek dozları ise müshil etkisi gösterirler. Bilhassa çocuklarda günde bir iki çorba kaşığı olarak müshil için kullanılmaktadır.

Kaynak Rehber Ansiklopedisi