Emekli Sandığı Tanıtım Kartı

Soru Emekli Sandığı tanıtım kartım için siyah- beyaz fotoğraf veya renkli fotokopi geçerli olur mu? Cevap Tanıtım kartı için; son 6 ay içerisinde çektirmiş olduğunuz renkli fotoğrafınızı göndermeniz gerekmektedir. Soru Emekli Sandığı tanıtım kartımdaki ünvanım yanlış yazılmış, ne yapmam gerekir? Cevap Kamu Görevlileri Emeklilik İşlemleri Daire Başkanlığı Mithat Paşa Cad. No: 7 06437 Sıhhiye/ANKARA adresine… Detay »

Emekli Sandığı Dul Aylığı

Soru Devlet Memuru olarak çalışırken vefat eden eşimden dul aylığı alabilir miyim? Cevap Devlet Memuru olarak çalışırken vefat eden eşinizin hizmetinin en az 5 yıl olması şartı ile size dul aylığı bağlanır. Bunun için eşinizin son çalıştığı kuruma müracaat etmeniz gerekmektedir. Soru Emekli Sandığı Emeklisi iken vefat eden eşimden tarafıma aylık bağlanması için gerekli evraklar… Detay »

Emekli Sandığı İşe Girme

Soru Emekli Sandığından aylık almakta olan terör malülüyüm. SSK veya BAĞ-KUR’a tabi bir göreve başlamam halinde vazife malüllüğü aylığım kesilir mi? Cevap Aylıklarınız hiçbir suretle kesilmeyecektir; ancak SSK veya BAĞ-KUR kapsamında bir işe başlamanız halinde iş kazası ve meslek hastalığı sigortası hükümleri uygulanacaktır. Tarafınızdan hiçbir şekilde Genel Sağlık Sigortası primi alınmayacaktır. Soru Emekli Sandığından malül… Detay »

Emekli Sandığı İstifa

Soru Emekli Sandığına tabi 15 yıl hizmetim varken istifa ederek görevden ayrıldım. Açıktan emekli olabilir miyim? Cevap 15 yıl hizmetinize karşılık 61 yaşınızı doldurmanız şartı ile müracaatınız halinde emekli olabilirsiniz. YASAL DAYANAK : 5434 sayılı Kanunun 39/D maddesi Soru Emekli Sandığına tabi olarak hizmetlerimi doldurdum. Fakat yaşımı doldurmadan istifa ederek görevden ayrıldım. Emekli olmak için… Detay »

Emekli Sandığı İsteğe Bağlı Sigortalılık

Soru Emekli Sandığından dul aylığı alıyorum. İsteğe bağlı sigortalı olmam halinde dul aylığım kesilir mi? Cevap İsteğe bağlı sigortalı olmanız halinde dul aylığınız kesilmeyecektir. Soru Emekli Sandığı Kanunu uyarınca, isteğe bağlı iştirakçilikte geçen sürelere ikramiye ödenecek mi? Cevap İlgililerin isteğe bağlı iştirakçi olmadan önce Emekli Sandığına tabi olarak geçen sürelerine ikramiye ödenecek olup, isteğe bağlı… Detay »

Emekli Sandığı Gerekli Belgeler

Soru Eşim 3,5 yıllık Devlet Memuru iken vefat etti. Askerlik süresini borçlanarak 5 yıla tamamlarsam, bana aylık bağlanır mı? Gerekli olan belgeler nelerdir? Cevap Bu süreyi borçlanarak 5 yılı tamamlamanız halinde size aylık bağlanacaktır. Gerekli belgeler şunlardır; 1-Talep dilekçesi 2-Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği 3-Kimlik Araştırma Belgesi 4-3 adet fotoğraf Bu belgelerle birlikte, Kamu Görevlileri Emeklilik… Detay »

Emekli Sandığı Fiili Hizmet Zammı

Soru İstifa eden bir polis memuruyum. Fiili hizmet süresi zamlarımı SSK hizmetlerim ile birleştirebilir miyim? Cevap Fiili hizmet süresi zammından faydalandırılan sigortalıların hizmet birleştirme işlemleri sırasında fiili hizmet sürelerine, fiili hizmet süresi zamları da ilave edilerek bildirildiğinden, ayrıca bir işleme gerek kalmaksızın söz konusu süreler, toplam fiili hizmet süreleri ile birleştirilmektedir. Soru Devlet memurlarına emekli… Detay »

Emekli Sandığı Evlenme İkramiyesi

Soru Emekli Sandığından, 5434 sayılı Kanuna göre 12 ay üzerinden evlenme ikramiyesi almıştım. Yeni çıkan Yasadan (5510 sayılı Kanun) yararlanarak evlenme ikramiyemi 24 ay üzerinden alabilir miyim? Cevap Yeni Kanuna göre sadece aylık alan kız yetimlere, evlenmeleri halinde 24 ay üzerinden evlenme ikramiyesi ödenmektedir. 5434 sayılı Emekli Sandığı Kanununa göre aylık alan ana, eş ve… Detay »

Emekli Sandığı Emekli Vefatı

Soru SSK emeklisi bir bayanım. Babam Emekli Sandığı emeklisi iken vefat etti, babamın emekli aylığından yararlanabilir miyim? Cevap Babanızdan dolayı yetim aylığı alabilirsiniz ancak bekar veya dul olmanız gerekmektedir. YASAL DAYANAK : 5434 sayılı Kanunun 75. maddesi. Soru Eşim ,hakkı olan 3 aylık maaşını alamadan vefat etti. Ne yapmam gerekir? Cevap Kamu Görevlileri Emeklilik İşlemleri… Detay »

Emekli Sandığı Emekli İkramiyesi

Soru Devlet memuru olarak 25 hizmet yılımı doldurdum. Emeklilik için gerekli olan yaşı beklemeden, emekli ikramiyemi alabilir miyim? Cevap Devlet memurlarına, emekli aylığı bağlanmadığı sürece ikramiye ödemesi yapılmamaktadır. Soru Emekli Sandığına tabi hizmetlerimin kaç yılına ikramiye alabilirim? Cevap 30 yılı geçmemek üzere tamamına ikramiye alabilirsiniz. 5434 sayılı Kanunun 89. maddesine göre en fazla 30 yıl… Detay »