Category Archives: Emekli Sandığı

Emekli sandığı

Emekli Zammı Hesaplamada Yeni Uygulama

Emeklilerin aldığı maaş ve her yıl yapılan zamlar emekliler ve kamuoyu tarafından sürekli tartışma konusu oluyor. Birçok emekli aldığı maaşla geçinemediğini ve zor şartlarda emekli hayatını sürdürmeye çalıştıklarını belirtiyor.  Şuan ki sisteme göre SSK ve Bağ-Kur emeklileri bir önceki 6 aylık döneminde gerçekleşen enflasyon kadar; memur emeklileri de toplu sözleşmede belirlenen oranda zam alıyor. Bütün… Devamını Oku »

Memur ve Memur Emeklisine Enflasyon Zammı

Enflasyonun ilk üç ayda yüzde 4,34 artmasıyla birlikte memur ve memur emeklisine 1 puanın üzerinde ek zam yapılacak. Enflasyonun üç aylık tablosunun netleşmesiyle memur ve memur emeklisine ek zam gelecek. Mart ayı enflasyonu açıklandı TÜFE, yılın ilk üç ayında yüzde 4,34 oranında arttı. Üç ay sonu itibariyle memur ve memur emeklilerine 1 puanın üstünde enflasyon farkı zammı… Devamını Oku »

Emekli Sandığı Tanıtım Kartı

Soru Emekli Sandığı tanıtım kartım için siyah- beyaz fotoğraf veya renkli fotokopi geçerli olur mu? Cevap Tanıtım kartı için; son 6 ay içerisinde çektirmiş olduğunuz renkli fotoğrafınızı göndermeniz gerekmektedir. Soru Emekli Sandığı tanıtım kartımdaki ünvanım yanlış yazılmış, ne yapmam gerekir? Cevap Kamu Görevlileri Emeklilik İşlemleri Daire Başkanlığı Mithat Paşa Cad. No: 7 06437 Sıhhiye/ANKARA adresine… Devamını Oku »

Emekli Sandığı Dul Aylığı

Soru Devlet Memuru olarak çalışırken vefat eden eşimden dul aylığı alabilir miyim? Cevap Devlet Memuru olarak çalışırken vefat eden eşinizin hizmetinin en az 5 yıl olması şartı ile size dul aylığı bağlanır. Bunun için eşinizin son çalıştığı kuruma müracaat etmeniz gerekmektedir. Soru Emekli Sandığı Emeklisi iken vefat eden eşimden tarafıma aylık bağlanması için gerekli evraklar… Devamını Oku »

Emekli Sandığı İşe Girme

Soru Emekli Sandığından aylık almakta olan terör malülüyüm. SSK veya BAĞ-KUR’a tabi bir göreve başlamam halinde vazife malüllüğü aylığım kesilir mi? Cevap Aylıklarınız hiçbir suretle kesilmeyecektir; ancak SSK veya BAĞ-KUR kapsamında bir işe başlamanız halinde iş kazası ve meslek hastalığı sigortası hükümleri uygulanacaktır. Tarafınızdan hiçbir şekilde Genel Sağlık Sigortası primi alınmayacaktır. Soru Emekli Sandığından malül… Devamını Oku »

Emekli Sandığı İstifa

Soru Emekli Sandığına tabi 15 yıl hizmetim varken istifa ederek görevden ayrıldım. Açıktan emekli olabilir miyim? Cevap 15 yıl hizmetinize karşılık 61 yaşınızı doldurmanız şartı ile müracaatınız halinde emekli olabilirsiniz. YASAL DAYANAK : 5434 sayılı Kanunun 39/D maddesi Soru Emekli Sandığına tabi olarak hizmetlerimi doldurdum. Fakat yaşımı doldurmadan istifa ederek görevden ayrıldım. Emekli olmak için… Devamını Oku »

Emekli Sandığı İsteğe Bağlı Sigortalılık

Soru Emekli Sandığından dul aylığı alıyorum. İsteğe bağlı sigortalı olmam halinde dul aylığım kesilir mi? Cevap İsteğe bağlı sigortalı olmanız halinde dul aylığınız kesilmeyecektir. Soru Emekli Sandığı Kanunu uyarınca, isteğe bağlı iştirakçilikte geçen sürelere ikramiye ödenecek mi? Cevap İlgililerin isteğe bağlı iştirakçi olmadan önce Emekli Sandığına tabi olarak geçen sürelerine ikramiye ödenecek olup, isteğe bağlı… Devamını Oku »

Emekli Sandığı Gerekli Belgeler

Soru Eşim 3,5 yıllık Devlet Memuru iken vefat etti. Askerlik süresini borçlanarak 5 yıla tamamlarsam, bana aylık bağlanır mı? Gerekli olan belgeler nelerdir? Cevap Bu süreyi borçlanarak 5 yılı tamamlamanız halinde size aylık bağlanacaktır. Gerekli belgeler şunlardır; 1-Talep dilekçesi 2-Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği 3-Kimlik Araştırma Belgesi 4-3 adet fotoğraf Bu belgelerle birlikte, Kamu Görevlileri Emeklilik… Devamını Oku »

Emekli Sandığı Fiili Hizmet Zammı

Soru İstifa eden bir polis memuruyum. Fiili hizmet süresi zamlarımı SSK hizmetlerim ile birleştirebilir miyim? Cevap Fiili hizmet süresi zammından faydalandırılan sigortalıların hizmet birleştirme işlemleri sırasında fiili hizmet sürelerine, fiili hizmet süresi zamları da ilave edilerek bildirildiğinden, ayrıca bir işleme gerek kalmaksızın söz konusu süreler, toplam fiili hizmet süreleri ile birleştirilmektedir. Soru Devlet memurlarına emekli… Devamını Oku »

Emekli Sandığı Evlenme İkramiyesi

Soru Emekli Sandığından, 5434 sayılı Kanuna göre 12 ay üzerinden evlenme ikramiyesi almıştım. Yeni çıkan Yasadan (5510 sayılı Kanun) yararlanarak evlenme ikramiyemi 24 ay üzerinden alabilir miyim? Cevap Yeni Kanuna göre sadece aylık alan kız yetimlere, evlenmeleri halinde 24 ay üzerinden evlenme ikramiyesi ödenmektedir. 5434 sayılı Emekli Sandığı Kanununa göre aylık alan ana, eş ve… Devamını Oku »